322 Hoe dit ook wezen moge ik geef de brieven voor wat ze, blijkens het vorenstaande, naar mijne meening zijn. Is het noodig, hierbij het verzoek te voegen, om toch vooral te denken aan het: „II faut juger les écrits d'après leurs dates"? Yoor een héél enkelen Lezer misschien wel. Vele jaren geleden toch las ik in een ik weet niet meer welk tijdschrift, een brief, door een officier, die aan een expeditie deelnam, onder den indruk van 't oogenblik aan zijn Vader geschreven. In dien brief werd op de vijanden gescholden. De schrijver had hen genoemd Waartoe het te herhalen? Het is een woord, samengesteld uit twee andere, waarvan het eerste de benaming aangeeft van iets, wat de gegoede Chineezen nog al eens aanwenden, om 't een of ander gedaante krijgen. Niemand zal dat schelden goedkeuren. In een der dagbladen werd het dan ook zeer scherp veroordeeld. De criticus verloor daarbij echter uit 't oog: 1° dat de bedoelde brief niet was bestemd voor publiciteit [hiervan toch was een zeer ver klaarbare „Vadertrots" de oorzaak], en 2° dat hij criticus nadat hem de kogels om de ooren hadden gefloten en hij vele kameraden had zien sneuvelen of verminken, evenmin als ieder ander soldaat, zoo brave- hendrik-achtig zou zijn geweest, om aan de bewerkers van dat leed do lieve, zoete naampjes te geven, welke hem wellicht later, toen hij geën gageerd was geraakt, tegenover „Haar" over de lippen vloeiden. Dat zoogenaamde schelden kan dan ook zeer goed gepaard gaan met appreciatie van den moed, de doodsverachting, de liefde voor den geboorte grond des vijands. Aan die m. i. onrechtmatige critiek dacht ik opnieuw, toen ik do hiervolgende brieven nog eens doorliep. Mij schoot toen ook te binnen een der coupletten van Judelsn. 1. dat, waarbij hij, met 't oog op het Monument op den Dam te Amsterdam, zong: „Ilerin'rend den Tiondaagschen Strijd, „Werd voor een elks gezicht, „Een beeld, den Volksgeest toegewijd, „In d' Hoofdstad opgericht. „Thans reikt men aan den Belg de hand, „Als Broeder en als Buur, „En maakt gewis in Nederland „Dat beeldeen zot figuur! Januari '83. Q. N.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 333