22 Zijn alle hiervoren beschrevene bewerkingen, welke gezamenlijk met den naam van negatief proces worden bestempeld, met de noodige zorg vuldigheid verricht, dan is de plaat tot verder gebruik gereed, en ge schikt om zelfs jarenlang te worden bewaard; mits zulks in een vocht-en stofvrij vertrek plaats vinde. Van deze bewerkte plaat (cliché), waarop de afscheidingen tusschen licht en donker scherp uitkomen, de donkere partijen geheel ondoor zichtig en de witte bijna glashelder moeten zijn, terwijl bij negatie ven van geivasschen kaarten alle halve tinten behoorlijk moeten be waard blijven, worden nu op bijzonder geprepareerd, in den handel verkrijgbaar, album/ine of Saksisch papier afdrukken gevormd, welke volkomen met het origineel overeenstemmen en, in tegenstel ling van negatieven (clichés), positieven worden genoemd. Bij het vervaardigen van deze afdrukken hebben successievelijk de volgende, onder den naam van positief proces bekende, bewer kingen plaats: le. het bereiden van het albumine of Saksische papier 2C. het exponeeren daarvan onder het negatief aan de inwerking van het licht en. 3e. het tinten en fixeeren der afdrukken. le. Om albumine of Saksisch papier te prepareeren, late men het eenigen tijd drijven op een bad van in gedistilleerd water op gelost salpeterzuur zilver in bepaalde verhouding (op het papier zal zich daardoor eene laag zilver afzetten), waarna men het behoorlijk laat afdruipen en drogen. 2C. Het exponeeren geschiedt in een daartoe bijzonder ingericht kopieerraamwaarin een stuk spiegelglas is aangebracht. Op dit glas plaatst men het negatief, met de bewerkte zijde naar boven, en hierop het geprepareerde papier, dat volkomen droog moet Het zoogenaamde Saksische papier onderscheidt zicli alleen daardoor van het Albumine papierdat het laatstgenoemde aan één zijde bedekt is met eene zeer dunne laag eiwitstof {albumine).

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 33