338 Vermindering van liet aantal inspecties een aanbevelens waardig middel tot bezuiniging Verlos ons van den preektoon, Heer! „Geef ons natuur en waarheid weer!" Aldus zong onze De Géxestet. Met eene kleine variatie zouden wij het van toepassing kunnen maken op onze inspecties. Verlos ons van de inspecties Geef ons natuur en vooralwaar heid weer! Wie onzer heeft die verzuchting niet menigmaal geslaakt? O! die inspectiesze zijn eene bezoekingeen geeseleene uitvinding des dui vels. Maar ze zijn dikwijls noodzakelijk. Aan „verlossing", aan totale afschaffingvalt dus niet te denken. Nu, dit verlangen we ook niet. We zouden reeds zeer tevreden zijn, indien er wat minder werd geïnspecteerd. Zou een van de geschiedkundige of geschiedvorschende Lezers van dit Tijdschrift zoo goed willen zijnme een paar werken op te geven, waar uit blijkt, dat, bijv. onder Alexander, Caesar, Maurits of Bonaparte, do inspecties even dikwijls voorkwamen als thans? Zou die welwillende Lezer dan tevens willen aantoonen, dat de „mon stering", welke de meesten onzer op den eersten dag dezes jaars een allerprettigst begin! moesten bijwonen, dateert van den tijd, toen men moest beletten, dat het „rijk worden", alias (vul maar in), ook bij het Leger voorkwam En zouden die bewijzen er niet toe kunnen bijdragen, om de autori teiten te doen breken met „de sleur"? Misschien wel. Wij, „Hollan ders", zijn. aan de tradities gehecht. Bij een Leger kan zulks dikwijls goed zijn; er zijn tradities, waaraan men niet moet tornen, wil men althans niet meewerken aan het afbreken van fundamenten. Wie zou, om maar iets te noemen, het toejuichenindien ook bij ons Leger ue taptoe werd afgeschaft? of, zooals men in Frankrijk geprobeerd heeft, de trom? Slechts weinigen. Wie hoort niet gaarnedaar waar men althans zoo gelukkig isom er eenige muzikanten op na te kunnen houdenbij de paradesden defileermarsch Turf in je ransel Tradities echter, welke niet het minste nut hebben, kunnen o. i. gerust worden verzameld bij hare vaderen. En onder die tradities rekenen wij eenige van de inspecties.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 349