340 vermindering van het aantal inspecties te besluiten, er zijn bovendien nog andere motieven, welke van zeer veel belang moeten worden geacht, om, niet alleen het militairemaar ook het civiele „geinspecteer te breidelen. Het zou ons te ver voeren, ze hier alle te vermelden. We noemen daarom slechtsde belangen van de bevolking. Ieder onzer, die in den Archipel heeft gereisd, heeft kunnen zien en ondervinden, hoeveel menschen moeten medewerken, om dat reizen mogelijk te maken en te bevorderen. Dikwijls hadden wij medelijden met de arme drommels, die van heinde en ver moesten komen om, tegen onvoldoende vergoeding aangenomen dat alle in dienst reizenden betalen - den reiswagen voort te helpen, dan wel te zorgen, dat die niet in eenig ravijn terechtkwam. Maar genoeg. Hoe minder inspecties, hoe meer welvaart; hoe minder inspecties, hoe meer bezuiniging. Januari 1883. De Oefeningen en Proeven der Indische Artillerie. Het laatste deel der doorloopende uitgave van het Beknopt Overzicht van de proeven en oefeningenwelke bij het wapen der Artillerie van het Nederlandseh Oost-Indisch Leger hebben plaats gehad, behelst de versla gen der proeven en oefeningen, in de jaren 1876 78 gehouden. Gereedelijk zal men toestemmen, dat, al werden de Indische Artilleristen ook dezer dagen met een nieuw deel der bovengemelde uitgave vereerd de tijd, verloopen tusschen het houden dier proeven en oefeningen en het algemeen beschikbaar stellen van een kort overzicht daarover, veel te lang is. Men maakt zich niet aan overdrijving schuldig met te beweren, dat op deze wijze het nut dier Beknopte Overzichten nagenoeg geheel verloren gaat. Er wordt geen belang gesteld in verslagen van pr. en oef., die zoo langen tijd geleden gehouden zijn; en, wanneer eene enkele maal een B. O. wordt ter hand genomen, zoo is het meestal om na te gaan, of er ook iets in te vinden is omtrent eenig punt, materieel of harnachement betreffende, dat men in behandeling heeft. Aan de schietoefeningen en proeven zeiven wordt zelden of nimmer eenige aandacht geschonken. Het is dan ook een feit, dat het B. O. door de meeste Artillerie-officieren als een tamelijk nuttelooze en tevens vrij lastige ballast wordt beschouwd. Zij ontdoen er zich van bij eene of andere overplaatsing, overtuigd als zij zich mogen houden, dat voor het zelden voorkomende geval, dat men er iets uit noodig heeft - het begeerde exemplaar wel op het eene

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 351