343 reeds lang geleerd, dat de personen veranderen, maar de toestanden nage noeg zonder verbetering blijven. Het is dan ook niet zoo zeer over zulk eene portefeuille-quaestie, dat ik eene opmerking wensch te maken, als wel over eene quaestie van portefeuilles. Wat toch doet het Departement van Oorlog met al die portefeuilles, waarin de jaarlijksche eonduite-beoordeelingen betreffende de officieren moeten worden aangeboden? Velen met mij zullen die vraag hebben gedaan, ieder jaar als dat geschrijf opnieuw begint. Reeds nu heb ik meer dan f 20 uitgegeven voor schrijfbehoeften, het inbinden van registers en voor portefeuilles. Het nut van de eerstbedoelde uitgaven zie ik in; maar dat van de laatste niet. Zijn de chefs niet eigenlijk de leveranciers geworden van de portefeuilles, welke het Departement van Oorlog, indien het prijsstelt op nette en geregelde opberging in zijne archieven, uit zijn eigen bureaukosten moet betalen? Waren onze indemniteiten voldoende voor het doel, dan zou ik nog vrede kunnen hebben met de in 1876 ingevoerde, doch m. i. overbodige nieuwigheid. Maar ieder weet, dat niemand er mee kan uitkomen; iederbehalve blijkbaar zij, die zulke tarieven maak ten. Van 1816 tot 1875 heeft men het gedaan zonder portefeuilles. Nog nooit heb ik gehoord, dat zulks aanleiding heeft gegeven tot het verloren raken van conduitelijsten. In 1876 echter nam men ook in dit opzicht een voorbeeld aan in Nederland vigeerende bepalingendaar echter betalen de chefs niet alleen de portefeuilles, maar ook de gedrukten voor de conduitelijsten. In zekere mate zijn we dus eigenlijk hier nog goed af. Maar men vergat blijkbaar bij dat navolgen van een Nederlandsch voorschrift, dat de toestanden niet dezelfde zijn. D aar blijven de officieren jarenlang bij hetzelfde korps, ja in hetzelfde garnizoen, en kan dus het doel, met die portefeuilles beoogd, worden bereikthier echter, waar men van geluk mag spreken, indien men langer dan twee jaren op de zelfde plaats is, hier is het niet mogelijk, die zeker hoogst gewichtige papieren zóó netjes bij elkaar te houden, als in de bedoeling van de instructie ligt. Afschaffing van de portefeuilles en aanbieding van dc eonduite-beoordeelingen, plus de veranderingstaten en de extraeten-strat- bock, als bijlagen van den briefis m. i. alzoo niet ondoenlijk. Mogen deze opmerkingen er toe bijdragen, om in dit opzicht terug te keeren tot de toestanden van vóór 1876. S., Februari '83. Eex Cokservatief.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 354