346 van 400, de luitenant van 300 's jaarsbij de Militaire School in Indië heeft de directeur eene maandelijksche verhooging van f 50, de luitenant van f 25dus resp. f 600 en 300 's jaars. Doch iedereen weet, dat f 100 in Nederland op zijn minst gelijk staat met het dub bele van die som in Indië. Maar het ergste is nog, dat de twee luitenants, die bij de Militaire School boven de formatie werkzaam zijn, (jeen cent toelage genieten en nooit voor eene gratificatie in aanmerking zijn gebracht. In alle opzichten staat het leeraarspersoneel der Militaire School in I n- dië reeds nu ten achter bij dat der Hoofdcursussen in Ne d er 1 an d en bin nenkort wordt dit nog erger, want volgens de nieuwe legerformatie (Alg. Order No. 36 van 1882) zal de Militaire School voortaan aan officieren tellen 1 kapitein-directeur, 4 luitenants der Infanterie en 1 luitenant-kwartiermeester. Het aantal leerlingen bij de School en de Cursussen te zamen mag ten hoogste 140 bedragen; daar de geheele studietijd 4 jaren duurt en de Militaire School hiervan de twee hoogste studiejaren omvat, zal het aan tal leerlingen der School varieeren tusschen 50 en 80. De kwartiermeester, die ook met andere administratieve werkzaamheden belast is, zal wel uitsluitend bestemd zijn voor het onderwijs in adminis tratieve vakken. Voor het onderwijs in letterkundige, wiskundige en krijgskundige vakken blijven dus 5 officieren beschikbaar. Het nieuwe programma van studiën is ons niet bekend, doch, in verband met het Wij vernamen dit uit de hoofdartikelen van het Bataviaasch Handelsblad van 9 Januari en 2 Februari 1883. Het is opmerkelijk, dat sedert nieuwjaarsdag van dit jaar de Javasche Courant telkens Gouvernementsbesluiten bevat betreffende gratificatiën, toegekend aan burgerlijke ambtenaren, die tijdelijk de functiën van een hoogeren rang hadden waargenomen of belast waren geweest met werkzaamheden, niet rechtstreeks tot hun betrekking behoorende; maar dat men te vergeefs naar een gegratificeerd officier zoekt. Toch zijn er luite nants commandanten van compagnieën bij subsistentenkadersdie geheel onwettig eene zware geldelijke verantwoordelijkheid dragen en soms met duizende guldens belast worden; andere luitenants vervullen soms maanden lang de functiën van een absenten kapitein; weer andere officieren worden, buiten en behalve hun gewonen dagelijkschen werkkring, met belangrijke commissiën belast, waaraan ze dan hun vrijen tijd mogen opofferen; maar de eenigedie sedert jaren, eene gratificatie heeft genoten is de te genwoordige chef van het Topografisch Bureauomdah hij die functie reeds als kapi tein bekleedde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 357