350 Opleiding van officieren van het Indisch Leger bij de 2e Afdeeling der krijgsschool en bij den Intendance-cursus... 55.904 Militaire verlofstraktementen (in 1880 bedroegen deze f 314.000 en in 1881 f 292.000)v 300.000 Transportkosten voor uit Nederlandsch-Indië terugkee- rende onderofficieren en minderen260.000 Landtorpedo' s van Zubovics. De door den Luitenant Zubovics uitgevonden landtorpedo, welke de Oostenrijksche regeering in oorlogstijd niet onbenut wenscht te laten, is een vierhoekig projectiel, dat, met Trautzelsche springgelatine geladen en inwendig van een explosie-mechanisme voorzien, zoowel onder en boven den grond, als in het water te gebruiken is. Naar de lading worden deze torpedo's onderscheiden in 4, 20, 30, 50 en lOOponders; naar de ontstekingswijze in waarnemings-, die door de eigen troepen, en in contact- en trap torpedo's, die door den vijand tot ont ploffing worden gebracht. Een enkele 4ponder verspert een Hinken breeden weg en verbrijzelt over eene middellijn van 13 Meter alles, wat in de nabijheid daarvan ge legen is. Een muildier kan 24 vierponders medevoeren. In 15 minuten tijds versperren 60 man een kilometer oppervlakte gi'onds, zoo het terrein open en vlak is, terwijl in bedekt en doorsneden terrein, waar de torpedo achter boomen en struiken kan verborgen wor den, de versperring nog sneller geschiedt. De Zubovicsche landtorpedo is naar luid der mededeelingen goedkoop, zonder gevaar in de behandeling en daarbij van eene verzekerde uitwerking. Wanneer wij ons voorstellen, welke merkwaardige voordeelen in den Atjehoorlog met de aanwending van zoodanige landtorpedo's zouden zijn verkregen, [men denke slechts aan het versperren b. v. van den Gli- Ta- roem, weleer de door de XH.II Moekimmers trouw-gevolgde weg naar de bewoners der IV en VI Moekimsdan gelooven wij, dat thans nog, met het oog op latere oorlogseventualiteiten, het Magazijn van Oorlog te Ba tavia met spoed van eenen voorraad dier helsche machines behoort voor zien te worden. Wanneer in 1873 de luitenant Albrecht, bij het stooten op de poort van

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 361