352 Een staaltje van Duitsche militaire rechtspleging. Wanneer een Duitsch officier, zonder zich zijnen stand ten eenenmale onwaardig betoond te hebben, zich niettemin schuldig maakt aan zooda nige feiten, dat hij naar de meening van een militaire jury niet wel in het leger kan verblijven, wordt hij buiten bezwaar van den lande op nonac tiviteit gebracht, met gelijktijdig verlies van aanspraak op pensioen. Eene zeer zware bestraffing alzoo Te dien aanzien nu is voorgeschreven, dat de officieren-rechters zulk een straf moeten uitspreken: o. a. als de beschuldigde officier zijn arrest verbroken heeft, of zijn meerdere om dienstzaken heeft geprovoceerd, dan wel om dienstzaken een overigens zoogenaamd gemotiveerd duel aangegaan heeft, terwijl de jury diezelfde straf zal kunnen opleggen aan hem, die o. a. gedurende zijnen arresttijd visites ontving. Wij releveeren zulks om te doen uitkomen, hoe uitermate streng in Pruisen wordt te werk gegaan tegen ieder officier, die met arrest gestraft is en zich alsdan nog indisciplinair durft te gedragen. Moeilijk is o. i. met die Pruisische strengheid overeen te brengen het feit, dat in datzelfde leger in een krijgsraad zitting neemt een officier van minderen rang dan de beklaagde. Zoo bestaat b. v. een krijgsraad voor een kolonel uit: 1 luitenant-generaal, president, 2 generaal-majoors, 2 kolonels, 2 luitenant-kolonels en 2 majoors en voor een kapitein uit 1 kolonel, president, 2 luitenant-kolonels, 2 majoors, 2 kapiteins en 2 eerste luitenants, terwijl in dien voor een soldaat zitting nemen 1 majoor, president, 2 kapiteins, 2 luitenants, 3 onderofficieren en 3 korporaals of soldaten. Datzelfde beginsel bestaat trouwens ook in het Oostenrijksche even wel niet in het Fransche leger. 6 Januari 1883.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 363