358 16. De Steeniging. Stevechius beschouwt dit als eene afzonderlijke straf, maar Sichter- mann rangschikt ze onder de Bastonnade. Stevechius noemt nog eenige straffen uit den tijd van het verval van het Westersche Romeinsche rijko. a.: Op het veld te worden ter dood gebragt; van verre met pijlen te wor den doorboord; aan een wagen gebonden langs den grond te worden voortgesleept tot de dood er op volgdehet vierendeelen, e. z. v. Deze laatste straf werd veel toegepast ten tijde van Keizer Aurelianus. Het doet ons waarlijk goed, een einde te kunnen maken aan de opsomming van al die gruwelen, die, men wete dit wèl, niet behoorden tot de schitterende tijden der Romeinsche geschiedenis, maar wel tot de laatste jaren van verval van het eenmaal zoo magtige Ro meinsche Rijk! Zij behoorden voornamelijk tot de regeringsjaren van die Keizers, die hunne magteloosheid zochten te bedekken door het uitdenken en doen toepassen der wreedaardigste martelingen hunner onderge schikten. Elke hunner schreden was met bloed bezoedeld, en de Romeinen waren toen reeds niet veel meer dan de schaduw, het overblijfsel van het eenmaal zoo magtige en zoo groote volk dat de halve Wereld had veroverd Zóó waar is het reeds van de oudste tijden af, dat het toenemen der correctieve middelen een onomstootelijk bewijs is voor het afnemen van de tucht en het toenemen der zedelijke onmagt tot handhaving van het gezag. Na den ondergang van het Westersch Romeinsche Rijk, toen woeste horden naar het midden en het westen van Europa stroomden, ver dwenen kunsten en wetenschappen in den nacht der onkunde. Toen heersc.hte geen andere wet, geen ander regt als het z. g. regt van den sterkste; het zwaard en de wil van den overwinnaar beslisten over het lot der overwonnen volken. Clovisde eerste Frankische Koning wiens naam de geschiedenis vermeldt, bragt hierin verbeteringop het Champ de' Mars gaf hij, in 420, op eene der jaarlijksche vergaderingen, de Salische wet. Deze vergaderingen, die onder Clovis geregeld werden gehouden, dienden óók tot verdeeling van den buit der overwonnen volken; het

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 369