25 3e. ook andere zelfstandigheden, als wasstearineasphaltenz., niet worden aangedaan door zuren; 4e. wanneer verdund salpeter of zoutzuur over de lithographi- sche steenen wordt gegoten, zij deze niet aantasten ter plaatse, waar de steen reeds vet heeft aangenomen. Elders verbinden zij zich respectievelijk tot salpeterzureJcalk of tot chloor calcium. Bij de verveelvuldiging van kaarten langs lithographischen wegkunnen derhalve bij het overbrengen van de origineele teekening op den steen zooals uit de hierboven gegevene definitie der tweede hoofd methode van kaarten-reproductie blijken kan twee verschillende manieren worden gevolgd. Bij de eerste wordt op den steen van het origineel eene bij te genoverstand gelijk en gelijkvormige kopie gemaakt met vetten inkt of vet krijt geautographeerd Yolgens de tweede wijze van bewerking snijdt of etst men in den steen een negatief beeld van de kaart, door middel van zuren of wel met een puntig geslepene diamant of stalen graveernaald gelithographeerd AUTOGRAPHIE. a. Krijtdruk. Hoewel het maken van Autographiën door toepasssing der krijt- drukmethode op het Topographisch Bureau te Batavia tot de zeld zaamheden behoort, zullen wij bij deze bewerking toch een oogen- blik stilstaan, omdat in der tijd bij de reproductie van de door den oud-chef van den Topographischen Dienst WF. Versteeg samen gestelde Etappe-kaart van Java en Madoera de bergpartijen door toepassing van de krijtdrukmethode werden aangebracht De gepolijste oppervlakte van den lithographischen steen wordt voor deze bewerking met fijn zilverzand of tot poeder gestampten vuursteen ruw of korrelig geschuurd, totdat zij op matglas gelijkt. Daarna wordt omgekeerd op den steen overgebracht (gedecalqueerd) Het plan bestaat om de overzichtskaart van de residentie Madoera op de schaal van 1100.000 langs dezen weg te reproduceeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 36