364 Majoor of Kapitein voor, ten spot der voorbijgaande soldaten dienst doende als z. g. plaats-corvée, met den bezem de openbare straat aanvegende; natuurlijk: in volle uniform! In Noord-Amerika bestraft men daarentegen de dronkenschap door den schuldige in een meelvat te zetten, hem het hoofd door een gat in den boven bodem te doen steken, dat hoofd door een tamboer der kompagnie te doen zwart maken, en hem zóó uitgedoscht, van '8 morgens vroeg tot 's avonds laat, voor de hoofdwacht te doen op en neder wandelen. Nu weet ik wel dat de „whiskey" con hoofdrol speelt in de U. S., en zelfs dames niet afkeerig zijn van een glaasje „toddy" maar, of bovenstaande liefelijkheid ook op officieren wordt toegepast, weet ik niet. De straffen die thans bestaan „voor onderofficieren en die met de zelve gelijk staan," en „voor de soldaten, tamboers, pijpers en halvo- maanblazers" (wat zijn dat toch voor blazers P) zijn algemeen bekend en gearresteerd bij artikels 29 en 30 van het Reglement van Krijgs tucht of Dicispline voor het krijgsvolk te Lande. Het ligt niet in onze bedoeling thans die straffen te behandelenwij hebben ons meer bepaald tot taak gesteld na te gaan en te bespreken, op welke wijze voormeld Reglement van Krijgstucht 1 in verband met arti kel 28) voorschrijft, dat de „officieren van allen rangdus ook Opper en Hoofd-Officieren," voor de geringste nalatigheden of misslagen on vermijdelijk moeten worden bestraft. Genoemd artikel 28 luidt „De straffen zullen zijn de navolgende: „Voor officieren van allen rang: „De provoost, ten hoogste gedurende den tijd van veertien dagen, „met of zonder acces. „Kamer arrest, met of zonder acces, ten hoogste gedurende den „tijd van twee maanden." Deze straffen nu, deze wijze om officieren van allen rang, dus ook Generaals en Hoofd-officieren voor de geringste nalatigheden of misslagen onvermijdelijk met provoost of kamer arrest te straffen, kwam mij voor te zijn, zóó ondoelmatig, zóó verregaand kwetsend voor den eervollen officiersstand, zóó kinderachtig en bespottelijk dat ik op middelen peinsde, om hetzelfde doel n.l. handhaving van

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 375