365 krijgstucht en pligtsbetrachting, te bereiken langs anderen, meer waardigen, meer practischen weg! Het kwam mij daartoe dienstig voor na te gaan en op te sporen, wat omtrent deze belangrijke aangelegenheid reeds geschreven werd in de verschillende militaire tijdschriften, maand- of weekbladen, en uit te vorschen, op welke wijze in de voornaamste Legers in Europa de krijgstucht onder de officiers-korpsen gehandhaafd wordt. Daartoe wendde ik mij schriftelijk tot de redacteurs van: Militai ren Spectator, Journal de l'armée Beige, Revue Militaire Suisse, Spectateur Militaire, Streffleurs Zeitung, Neue Militare Blatter, Jour nal des Sciences Militaires, Colburn's United Service Magazine, Navy and Army Gazette, e. z. v. en, uit de van verschillende redacteurs ontvangen brieven en toelichtingen, waaronder sommige zeer gedetail leerd, werd mijne overtuiging bevestigd, dat de, ook bij ons Leger thans nog vigerende strafbepalingen voor de officieren, vernederend en tevens volmaakt ondoelmatig zijn. Enkele dier antwoorden zal ik hier extraheeren. De Redacteur van den Militairen Spectator schrijft, o. m. „Dat het prestige van den officiersstand niet wordt verhoogd door „het straffen met arrest of provoost geef ik geheel toe. Met U „ben ik eens, dat arreststraf dikwerf met onverschilligheid wordt „ondergaan en geen doel trefte. z. v. De Directeur van den Spectateur Militaire is van oordeel dat „tout Officier, qui se met dans le cas de subir de la prison ne devrait plus rentrer dans armée! Un Officier qui ne fait son devoir que par la crainte d'etre puni, n'est pas un officier, mais un sous-officier dé- guisé. Un officier doit bien servir, sans punitions, ou être destitué." De Redacteur van het Oostenrijksche Militaire Tijdschrift zegto.a.: durch Strafen lcönnen Excesse nie verhütet iverden, e. z. v. Maar, tot mijn leedwezen, vond ik in geen een der talrijke antwoorden eene bevredigende oplossing mijner vraag, op welke doelmatige wijze die, ook door hen veroordeelde, provoost en arrest straffen door andere repressieve of correctieve middelen zouden kunnen vervangen worden? Daarop werden door mij naauwkeurig geraadpleegd, alle bestaande afleveringen van ouden en nieuwen Militairen Spectator zoomede, de in onderscheidene militaire bibliotheken nog aanwezige afleveringen

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 376