366 der meest bekende Fransche, Duitsche en Engelsche militaire tijd schriften, maar geheel vruchteloos! Tot mijn leedwezen en mijne verbazing vond ik in die militaire organen wel de meest heterogene onderwerpen behandeld, somwijlen zelfs zeer absurde en die niets gemeens hadden met de legerbelangen, maar, omtrent de zoo ingrij pende m. i. hoogst belangrijke vraag, op welke, als de meest doel matige wijze de krijgstucht behoort te worden gehandhaafd en opge wekt onder een officiers-korps vond ik geen énkel degelijk artikel. Maar wel vond ik b. v. in den Mil. Spectator 1865 beschouwingen over schietpapier, over kanons waarmede 2000 schoten per minuut zouden kunnen gedaan worden, over plannen, om van iederen Infan terist een Artillerist te maken, eenvoudig door hem zijn geweer op een affuit te doen medevoeren, e. z. v. In het Oostenrijksche Mil. Tijdschrift Xe jaargang, Mei-nummer vond ik eene verhandeling over de Jodenl In het Engelsche Mil. Tijdschrift 1868, 1869 en 1870 verhande lingen over de Twee Gelieven„Z)e roocle rok", Beklimmende de slaapkamer eener jonge dame," en meer soortgelijke, gewis hoogst in teressante militaire onderwerpen, maar over het, voorzeker even ge- wigtige onderwerp: de vorming en de leiding van, of de handhaving der krijgstucht ouder een Korps Officieren niets, althans nagenoeg niets degelijks. Alleen hier en daar een los, geheel ongemotiveerd verwerpen der bestaande provoost en arrest straften. Yan waar dit verschijnsel? Is somwijlen het onderwerp niet be langrijk, niet ingrijpend, niet aktueel genoeg Yoorzeker toch wel! De goede tucht en het goede gehalte der manschappen hangt, vooral in den nieuweren tijd, hoofdzakelijk af van de Officierenhet is dus van het grootste, het meest dringende belang, dat het officiers korps van een goed gehalte zij, dat er onder de officieren een voor beeldige tucht en een goede geest heersclie. En die goede geest werd niet zelden belangrijk geschaad, en die tucht slechts zeer zelden gebaat, door de toepassing van provoosten arrest straffen. Hoe vele onzer hebben niet reeds de onaangename, verdrietelijke, baloorig-makende werking dier arrest-straffen ondeivonden? Die

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 377