26 eene calque der hoofdlijnen van de partijen, welke op de te verveel- vuldigen kaart in krijtdruk moeten worden aangegeven. Vervolgens brengt men met in den handel verkrijgbaar chemisch geprepareerd krijt, bestaande uit een verhard en tot craijons ge goten mengsel van ivaszeepschellak en lampenzwartin bepaalde verhouding, op dezelfde wijze als men zulks op gewoon papier pleegt te doen, alle nuances van de te kopieeren teekening op den steen over. Hierbij vermijde men zorgvuldig dat gedeelte van den steen, waarop de teekening moet worden vervaardigd, met de hand of met de vingers aan te raken of daarop te ademen, wijl anders de minste vettige indruk, bij het inwrijven van den steen, evenals de teekening, drukinkt zoude aannemen. Is de teekening, welke nu den indruk maakt als bestond zij uit eene aaneenschakeling van ontelbare lichte en donkere stipjes, ge reed, dan wordt de steen, om hem van alle onreinheden te zuiveren, overgoten met eene zeer verdunde oplossing van salpeterzuur in water (welke geen invloed heeft op vetten inkt), vervolgens met schoon water afgewasschen. en eindelijk met een dun laagje opge loste Arabische gom (waardoor de vette inkt niet wordt aangetast) overdektom die deelen van den steen, welke geen drukinkt mogen aannemen, voor de inwerking van deze zelfstandigheid ongevoelig te maken. Na deze bewerking is de steen gereed, om, zoodra hij met vetten drukinkt is ingerold, tot het nemen der verlangde afdrukken, onder de pers te worden gebracht. b. Inktdruk. Van menigvuldiger toepassing is de inktdruk-methode. Hierbij wordt na op den steen eene décalque van de kaart te hebben overgebracht deze laatste met chemisch geprepareerden inkt overgeteekend, waarbij men tegen de aanraking met vetack- tige zelfstandigheden dezelfde voorzorgsmaatregelen in acht moet nemen, als bij het teekenen met chemisch krijt. Bestaande uit een in bepaalde verhouding samengesteld mengsel van schellak waszeepdrakenbloed en talk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 37