370 Niemand toch zal willen beweren, en voorzeker niet door bewijzen kunnen staven, dat eenvoudig door eene serie van provoost, streng- of gewoon-arrest straffen, een insubordinaat karakter, een schulden maker, een losbandig jong of oud Officier, een slecht, lui of on verschillig dienaar, tot een waar begrip van krijgstucht, tot orde en regel op zijne zaken, tot matigheid, tot pligtbesef, tot dienstijver en tot liefde voor zijn stand kan worden opgewekt en aangehouden. Poncelet schreef te regt, in den Spectateur Militaire van 15 Ja- nuarij 1875: „Un Officier ne devrait jamais se mettre dans le cas d'etre puni; un Officier doit bien servir ou être destitué" Zeer juist! Tout est la! JRüstow zegt: „Zoodra de vrees voor straf bij den Officier de „eenige grondslag is voor de krijgstucht, dan kan men aannemen, dat het Leger in meerdere of mindere mate een blind werktuig "geworden is, ongeschikt om eigen zedelijke kracht te ontwikkelen." Volkomen waar! Door het voortdurend straffen van officieren kweekt men slechts oogendienaars, huigchelaars, knoopendraaijers en vrees achtige kleingeestige karakters Maar de provoost- en arrest-straffen voor Officieren van allen rang zijn niet alleen vernederend en ondoelmatig, maar meestal zelfs strijdig met het bëoogde doel van zedelijke verbetering, en schadelijk voor de krijgstucht en voor den goeden geest, die in elk Officiers-korps moeten heerschen. Vooral wanneer zij niet volmaakt regtvaardig en voor alle officieren op volmaakt gelijke wijze worden toegepast, wekken die straffen wrok en wrevel, en leiden tot reklamezaken die, wanneer de reklamanten in het gelijk moeten worden gesteld - voorzeker zéér schadelijk zijn voor de krijgstucht en voor het gezag van den, door den Iiegte) als önregtvaardig en ligtvaardig straf-oplegger veroordeelden superieur. Wordt voorts het ongelijk, den önregtvaardig bestraften officier aan gedaan indedaad behoorlijk gebeterdeenvoudig door de roija der onregtvaardige correctie van het strafregister? Immers Neen! vooral niet, wanneer somwijlen, tot verkrijging van dat gedeeltelijke ïegt, niet alleen de onregtvaardige straf van 8 of 14 dagen streng-arrest, maar bovendien vier maandenzegge vier maanden eenvoudig arrest- als reklamant zijn verduurd. Et, cela s est vu

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 381