375 nimmer mag het omgekeerde daarvan plaats vinden! En toch! ook heden ten dage nog is de bekrompen geest van dienen, waarover reeds voor 30 a 40 jaar geleden zoo bitter en zoo teregt zoowel in Neder land, als in Indië werd geklaagd, nog in vollen bloei! Uit den Militairen Spectator van 1841 ontleeaen wij ter zake het navolgende „Kleingeestigheid staat op den voorgrond, en de impulsieve kracht „ontbreekt, daar waar men van den vroegen morgen tot den laten „avond met inspectiën wordt gekweld, waar men berispingen onder gaat, niet omtrent iets wezenlijks iets afdoends, maar, om dat deze „of gene knoop te hoog of te laag, te veel regts of te veel links zit, „omdat de houten patroon met grijs in plaats van met blaauw laken „is overtrokken; waar haarkloverijen omtrent het administratieve „gedeelte, onaangename teregtwijzingen ten gevolge hebben." e. z. v. Is het niet of dit geschreven ware in 1882 in plaats van 40 jaar vroe ger? Yoor „houten patroon" e. z. v. plaatse men: riempje tot geweerriem e. z. v. of: leeren riempje tot hoorntjes tot scherpschutter, e. z. v., en - de tirade is geheel pasklaar voor den nieuweren tijd! Wij zouden daarvan merkwaardige bewijzen kunnen leveren. Dit ligt thans echter niet op onzen weg. Wij bëoogen niet af te dalen in bijzon derheden, maar wel de bestaande toestanden met vrijmoedigheid, doch in het algemeen te bespreken. A.ls een schrale troost diene, dat niet alleen in ons Leger, maar ook in de Fransche en Duitsche Legers nog eene groote mate van willekeur en kleingeestigheid heerschen. Zoo werd nog voor weinige jaren in Pruisen bepaald bevolen, dat „de staatkundige meeningen, die de Officier als beschaafd lid der maatschappij moet bezitten, behooren steeds op de zijde der Regering te wezen!" De Officier in Pruisen moet alzoo een staatkundige meening hebben, het wordt hem bevolen[wij zouden het raadzamer vinden de Officie ren volstrekt niet aan politiek te laten doen althans, hem geene meening op te dringen] maar, hij moet daar al eene heel vreemdsoortige meening hebben, eene meening, die op kommando van ultra-liberaal op reactio nair, of conservatief moet kunnen overslaan, al naar mate van de tijdelijk bovendrijvende partij in de Kamers, die immers in een con-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 386