377 „die in den regel nooit kennis maakte zelfs met de zelfstandigheid „aan den gewigtigen en eervollen kapiteinsrang verbonden? Vraag het den kapiteins, wanneer zij hunne compagniën ter hunner „beschikking hebben, en wat zij daarmede mogen doen, als dat eens „gebeurt? Vraag hun, hoe herhaaldelijk de bataljonscommandant „de door den compagniescommandant opgelegde straffen wijzigt of „de voordragten tot straf naar andere inzigten behandelt, en hoe „dat algemeen bekend wordt Handhaving eener strenge krijgs tucht kan zeer goed gepaard gaan met het verleenen eener groote „mate van zelfstandigheid aan alle militaire rangen en graden, mits „men de daarmede gepaard gaande verantwoordelijkheid ook, grooter „maakt, en niet illusoir laat" e. z. v. Zóó is het in het Duitsche Leger. Daar is ieder Kompagnies Kommandant waarlijk zelfstandig; de Kapiteins bezitten, ook daardoor, een voorbeeldigen ijver; die zelfstandigheid wekt hun eerzucht op; zij weten, dat zij indedaad geheel belast zijn met, en verantwoordelijk voorde oefening, vorming, slagvaardigheid, voeding, kleeding en wa pening hunner Kompagniën, en zij doen hun uiterste best, om dat groote, in hen gestelde vertrouwen, niet te beschamen, maar op waar dige wijze, door uitstekenden ijver en voorbeeldige pligtsbetrachting te beantwoorden. In Nederland en Nederlandsch Indië bestaat die hoog geroemde zelfstandigheid alleen op het papier Nagenoeg op gelijke wijze als Generaal Trochu in Frankrijkklaag de reeds vroeger de toenmalige Kolonel van Merlen in Nederland, „dat de Officieren, vooral de Chefs veel te weinig po uvoir hadden, dat deze op hun beurt iets aan het gezag der Majoors ontnamen, deze aan dat der Ridmeesters, en zoo vervolgens, waardoor de Luitenants eigenlijk den dienst van Wachtmeester verrigten". En, dat die toestand, vooral tegenwoordig, in het Nederlandsch- Indische Leger niet veel beter is, behoeft wel geen nader betoog; dat de Kapitein dikwerf den dienst van Sergeant Majoor doet en de Luitenants nog vaker den dienst van fourier, b. v. bij het ontvangen van vernieuwing, en van sergeant, b. v. bij de voortdurende détail- inspectien, het houden van theorien, e. z. v. verrigten, is eene treurige waarheid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 388