27 - Na het gereed komen der teekening wordt de steen om hem tot het nemen der verlangde afdrukken geschikt te maken op de zelfde wijze behandeld, als hierboven reeds bij de beschrijving der krijtdruk-methode werd medegedeeld. Bij de hier behandelde wijzen van kaarten-reproductie werd de teekening, alvorens zij op den steen was overgebracht, driemaal ge kopieerd; eerst werd daarvan eene calque gemaakt, daarna op den steen eene décalque overgebracht, en eindelijk deze laatste met de chemisch bereide zelfstandigheid nageteekend. Hoewel men nu bij de krijtdruk-methode altijd wel dezelfde omslachtige wijze van werken zal moeten blijven volgen, heeft men bij de inktdruk-manier eenen korteren weg weten in te slaan, en niettemin hetzelfde resultaat verkregen. Daartoe heeft men de te reproduceeren kaart op chemisch geprepar- reerd papier met den hierboven beschrevenen autographischen inkt gecalqueerd, en deze calque, na den inkt eenigen tijd daarop te hebben laten drogen, onmiddellijk op den steen overgebracht. Hiertoe wordt de calque met de zijde, waarop de teekening voor komt, op eenen zorgvuldig gepolijsten steen gelegd, en vervolgens eenige malen door de pers gehaald. Heeft dit op voldoende wijze plaats gehad, dan wordt de teeke ning met water, of anders met eene zeer verdunde oplossing van salpeterzuur in water, bevochtigd, waardoor zij na eenige minuten van den steen kan worden genomen. De inktdeelen, welke op het papier waren aangebracht, zijn over gegaan op den steen waarop thans de teekening en reliefin al hare détails is overgegaan geclecalqueerd De chemische inkt is bij deze bewerking in den steen gedrongen, en geeft aan dezen de bekende eigenschap, later op die plaatsen drukinkt aan te nemen. Het door bevochtiging van het papier gelijktijdig losgelatene preparaat, dat natuurlijk niet op don steen heeft ingewerkt, wordt met eene spons met water voorzichtig ver wijderd. t Aan de eene zijde bestreken met eene dunne laag van een mengsel van stijfsel, lijmfijn tot poeder gestampt SpaanscJi krijt en guttegomof wel van stijfsel, aluin en guttegomalles in bepaalde verhouding.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 38