381 onpractisch, clan kan hot niet missen, of de subalterne troepen of ficier wordt daarvan de „souffre-douleur." Waarlijk! niet alleen de Colonels-Caporaux van Ambert, maar óók de schrijf en reglementen lustige doch onpractische bureaucraten, die Caporaux-Généraux van Indië hebben aan het arme Indische Leger en meer speciaal aan de subalterne Officieren er van, onberekenbaar veel kwaad gedaan. Door weinige, maar goede reglementen zoude onmisbaar de krijgstucht worden gebaat, en ook weder vele straf fen worden voorkomen. Maar, dat behartigen der krijgstucht, dat voor kómen van straffen, behoort niet alleen uit te gaan van hooger hand, maar ook, en vooral, van den subalternen Officier zeiven! En hier nu zijn wij genaderd, tot een zeer gcwigtig gedeelte onzer verhandeling, n. 1.: de vorming en leiding der Officieren; iets, wat over het algemeen in het Indische Leger nog zeer gebrekkig is, en tengevolge waarvan de wijze van dienen van sommige jeugdige Offi cieren dan ook dikwerf zeer veel te wenschen overlaat. In de eerste plaats is reeds de opleiding aan de Militaire School te Meester-Cornells ondoelmatig en gebrekkig; niet zoo zeer uit een wetenschappelijk, als wel uit een sociaal en moreel oogpunt beschouwd. Door het verbod om inlandsche vrouwen in het gebouw toe te laten denkt men de zedelijkheid te bevorderen, en men schaadt die juist daardoor op ontzettende wijze. De talrijke hutten in de kampongs waarin de ménagères der élèves gehuisvest zijn, maar nog meer de ziektelijsten van het hospitaal te Weltevredenkunnen dit getuigen. Sommige Directeuren en Officieren Instructeurs behandelen of behan delden de élèves met dezelfde akelige kleingeestige vitzucht alsof het Jonkers der Militaire Akademie te Breda waren, b. v. door hen voor het minste bagatel met arrest te straffen, en hen (dikwijls reeds mannen die den vuurdoop met eere hebben ondergaan) te behandelen als ondeugende kinderen. En terwijl nu voormelde Jonkers te Breda nagenoeg alle in hun vrijen tijd fatsoenlijke gezelschappen bezoeken, en zij zelfs bij de jeugdige schoonen in den regel zeer gunstig staan aangeschreven, waardoor zij reeds vóór hun intrede in den Officiers stand gewend raken aan, en vrijmoedigheid erlangen in den omgang met fatsoenlijke vrouwen, die beste oefenschool voor den Gentleman, zijn onze élèves der Militaire School nagenoeg alle van dit heerlijke

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 392