385 omgang met zijne Luitenants zeer nuttig werkzaam zijn. Reeds wijlen Kolonel Kempees heeft dit in zijne bekende Holloway pillen voor een jong officierop onovertroffen wijze aangetoond. De eerste vorming en leiding van den jongen Luitenant door zijn kapitein is vaak beslissend voor zijne geheele volgende carrière, en het is wenschelijk al dadelijk te mogen dienen onder de orders van een Kompagnies Kommandant, die lust en tact heeft om zijne Luitenants op gepaste degelijke wijze tot pligtsbetrachting aan te houden; daarbij hunne achting en hun vertrouwen weet te winnen, en die niet staat tegenover, maar ter zijde van zijne Luitenants die toont den wil en de geestkracht te bezitten, om niet alleen des gevorderd hun leer- en tucht-meester, maar ook hun natuurlijken vriendhun ouderen kameraad te willen zijn. Heerscht eenmaal bij eene Kompagnie zoodanige impulsieve kracht van boven, dan plant zich diezelfde geest van goed, degelijk, en toch aangenaam dienen voort bij het kader en langzamerhand ook bij de manschappen. - Dan heeft men eene Kompagnie, waar de officieren elkander leeren achten en waardeeren, waar het kader zijn dikwerf zware pligt zonder morren leert verrigten, waar de manschappen leeren hunne meerderen indedaad te eerbiedigen en te achten, eene kompagnie, waarmede te velde wonderen verrigt kunnen worden! Napoleon I heeft het reeds gezegd: „Ce sont mes Lieutenants qui ont gagné les batailles De gevaren die een jong levenslustig officier, vooral in groote volkrijke garnizoenen dreigen zijn driëerlei, en wel van moreelen intellectueelen en physieken aard. "Vooral gevaarlijk zijn de moreele invloeden; wij zullen die dus het eerste behandelen, en, wèl hebben wij daarbij ook het oog op den toestand van den officier in het Nederlandsclie Leger, waarover wij uit ervaring kunnen oordeelen, doch de meeste beschouwingen daaromtrent zijn, natuurlijk mutatis mutandis óók toepasselijk op de jonge officieren in groote garnizoe nen alhier b. v. Soerabaija, Batavia juister Weltevreden of Meester- Cornelis, Semarange. z. v. Reeds met den dag zijner aanstelling begint het gevaar. Naauwe- lijks heeft hij zich in de zoo vurig begeerde officiers tenue aan chefs en kameraden voorgesteld, of reeds wordt hij meestentijds door zijne nieuwe makkers uitgenoodigd, zich met hen door het ledigen 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 396