387 - te wezen. Integendeel! Wanneer hij maar niet alleen mét de Gé- nestet zingt „Die nimmer dwaas was in zijn jeugd, „AVordt nimmer regt verstandig. „Een fiksche jeugd baart mannendeugd, „Maakt handelbaar en handig"; maar, daarbij tevens ook zorg draagt, dat hij uit die gevaarlijke rol-periode indedaad regt-verstandig, han delbaar en handig te voorschijn treedt, zonder belangrijke schade voor hoofd of hart, zonder nadeel voor ligchaam of geestWanneer hij zich daarbij óók maar herinnert de slotregelen van voormeld dichtstuk „Eén wensch tot slot, één warme beê: „Al schreeuwt ge niet, blijf zingen, „Klink altijd meê word nooit blazé „Endoe geen domme dingen De intellectueele gevaren voor den jongen Officier zijn meestal de gevolgen der reeds besproken uitspattingen. De meeste onzer zullen wel reeds bij ervaring weten, dat wanneer men sedert geruimen tijd zich ontwend heeft om na te denken over degelijke onderwerpen, de studie hoe langer hoe bezwaarlijker wordt. Elke gezette studie vordert een helder hoofd, maar óókelke wetenschappelijke inspanning maakt den geestelijken arbeid ligter en aangenamerzelfs in die mate, dat men aangespoord door de gunstige resultaten, weldra een waar genot vindt in studie degelijken arbeid of nuttige liefhebberij vakken, als: teekenen, photographeren, paardrijden, schermen, botaniseren gepaard met groote gezonde wandelingen in den omtrek van het garnizoen, e. z. v. Vooral in deze rigting kunnen de chefs en de intellectueel meer ontwikkelde kameraden zeer veel nut stichten. Wat eindelijk betreft de physieke nadeelen van het garnizoens leven, deze bestaan daarin, dat de meestal zeer drukkende, althans zeer tijdroovende Inwendige en Garnizoens diensten den subalternen officier veel te weinig tijd laten en veel te weinig gelegenheid ople veren om zich te gewennen aan, en te harden tegen vermoeijenisseu en ontberingen. Een gezond, sterk, gehard ligchaamsgestel is voor den Infanterie

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 398