28 Daarna wordt de steen behandeld als hierboven reeds bij de krijt- druk-methode werd medegedeeld, n. 1. na afwassching ingegomd. Om nu van den volgens deze wijze van kaartenverveelvuldiging gereed gemaakten steen de verlangde afdrukken te nemen, wordt eerst de zich daarop bevindende gomlaag met water verwijderd. Intusschen is er toch zooveel gom in den steen gedrongen, dat de deelen, welke geen vetten inkt mogen aannemen, daardoor voor de inwerking van deze laatste zelfstandigheid ongevoelig zijn ge maakt. Daarna wordt de steen met drukinkt ingerold, vervolgens met een schoon vel papier bedekt, en ten slotte door de pers gehaald. De drukinkt zal zich hierdoor op het papier hebben afgezet, en dit laatste een volkomen met de te reproduceeren kaart overeen stemmend beeld vertoonen. Tot het nemen van meer afdrukken wordt op dezelfde wijze tewerkgegaan, met inachtneming echter, dat de steen vóór het nemen van een afdruk telkens nat gemaakt en op nieuw met drukinkt ingerold wordt. PHOT O-A UT O GR AP HIE. De hierboven beschrevene wijze van verveelvuldiging wordt alleen dan gevolgd, wanneer het kaarten geldt van zulke geringe afmetin gen, of wel met zoo weinig détails, dat het overteekenen daarvan op geprepareerd calqueer-papier binnen vier of vijf dagen kan zijn afgeloopen. Zoude deze arbeid langer duren, dan wordt de inkt te zeer ver hard, en verliest hij voor een groot deel zijn eigenaardige eigen schappen, tengevolge waarvan het overbrengen op een lithographi- schen steen te bezwarend, ja dikwijls onmogelijk wordt. Is er dus sprake van het overteekenen van kaarten met zoovele détails, of van dusdanig groote afmetingen, dat met het calqueeren Deze methode, waarnaar o. a. verscheidene partieele kaartjes van vluchtige opnamen in Atjeh verveelvuldigd zijn, kan met veel vrucht worden toegepast bij de reproductie van ter algeineene verspreiding in 't eigen leger bestemde kaarten van eenig oorlogsterrein of een gedeelte daarvan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 39