389 zelfszijn leven veil te hebben voor liet heil van dien Staat Beide partijen kunnen, behoudens enkele uitzonderingen, als alge meen gevaar, oorlog a. a. dat contract door opzegging vernietigen. Maar evenmin nu als de Officier, die (behoudens bovenstaande uit zonderingen) elk oogenblik zijn ontslag kan indienen, dat contract billijker wijze kan of zal verbreken wanneer de Staat somwijlen in zijne verpligtingen te kort schiet, b. v. door het niet tijdig uitkeeren van competorende inkomsten, reisdeclaratien, a. a., evenmin kan de Staat billijkerwijze door het geven van niet gevraagd ontslag, dat contract opzeggen, wanneer de Officier zich enkele malen schuldig maakt aan het niet in alle opzigten nakomen zijner verpligtingen. Geheel anders wordt dit evenwel wanneer één der beide partijen voortdurend, moedwillig of op zeer érnstige wijze zijne verpligtingen verwaarloost. Dan kan dan mag het aangegaan contract niet langer worden be stendigd; het moet verbroken worden. Dit nu bereikt de Officier door zijn ontslag te nemen, de Staat, door dat ontslag ook ongevraagd te geven. Om deze denkbeelden in praktijk te brengen beginne men al dade lijk met alle Leggers Conduite-lijsten af te schaffen, dit zijn zeer verleidelijke paperassen ter kopiëring voor een volgend dienstjaar; zij beletten dat de weinig naauwgezette, ietwat gemaklievende Korps-Chei verpligtfeitelijk verpligt wordt, om ieder zijner Officieren die hij la ter bëoordeelen moet zelf, en geheel volledig, althans zoo volledig mogelijk, te leeren kennen, zoowel in als buiten dienst, zoowel in het officieele als in het maatschappelijke leven, zoowel als Officier als qua Gentleman. Alleen dan kunnen de jaarlijksche conduite lijsten worden wat zij, volgens de voorschriften van het Legerbestuur (A. O. 1877 N°. 58) behooren te wezenn. 1. „bescheiden, die het Departement van Oor- „log in staat stellen, om, zonder nader bij speciaal rapport te geven „toelichtingen, een" (ik cursiveer) „allezins juist en volledig oordeel „over den betrokken persoon te vormen". Men make van al die Leggersinnig vereenigd met alle Strafhoe ken en Extracten Strafregisters van alle Officieren, één enormen brandstapel één auto-da-fé, één brand- en reuk offer, als symbool

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 400