390 der overwinning, behaald door gezond verstand, regtvaardigheid en waar besef van pligtsbetrachting op middeleeuwschen willekeur, onverstand, gemakzucht en straffeloos gepleegd, niet te beteren gru welijk onregt. Men légge verder aaneenvoudige Conduite-Registers, één voor elk jaar, en elk korps of zelfstandig Detachement, één voor ieder Chef die geroepen is op het einde des jaars de conduite-%'stoi in te dienen. In die Conduite registers krijge ieder officier een folio, onverschillig, of hij zich aan overtredingen tegen de krijgstucht schuldig maakt of niet. Is zijn folio op het einde des jaars nog blanco, dan is dat een duidelijk bewijs voor ijver, goed gedrag en pligtsvervulliog, en behoort dan daarmede natuurlijk ook de betrekkelijke conduite lijst in volko men overeenstemming te wezen. Maakt zich daarentegen, b. v. een Luitenant schuldig aan min of meer ernstige overtreding, aan pligtverzuim, zijn reeds welwillende vermaningen gevolgd door meer ernstige berispingen vruchteloos geble ken, dan verschijne die Luitenant met zijn Kompagnies Kommandant, of zoodanig andere superieur die rapport te maken heeft, gezamenlijk bij den Korps Kommandant. Yan het gepleegde verzuim, de overtre ding a. a. wordt dan ommiddelijk aanteekening gehouden in voor meld Conduite register, daarbij mede onverwijld ter neder geschreven, wat de schuldige c. q. tot zijne verdediging of verontschuldiging heeft in te brengen, om ten slotte eenvoudig te worden bekrachtigd door de naamteekeningen van den Korps Chef, den rapporterenden superieur, en don schuldigen inferieur. Deze gelegenheid kan dan tevens door den Korps Chef worden benut, om den nalatigen, of in anderen zin reprochabelen officier, op korte ernstige, waardige wijze tot goed gedrag en pligtsbetrachting aan te sporen. Op gelijke, althans overeenkomstige wijze handelo men met alle' ernstige overtredingen en misslagendie der Kapiteins worden natuurlijk afgehandeld alleen regtstreeks door den Korps Kommandant, tenzij een Hoofd officier van een ander Wapen, Korps of Dienst een rapport omtrent een Kapitein of Kidmeester hebbe in te brengen. Van de overtredingen tegen de Garnizoens dienst door eenig officier begaan, worde den betrokken Korps Kommandant de noodige

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 401