391 aanteekeningen toegezonden, dooi' den Plaatselijk Militairen Kom- mandant, e. z. v. Op het einde des jaars worde aan ieder Officier door zijn Korps Chef zijn geheele Conduite Register voorgehouden, dengenen die blanco bladen hebben, royaal weg tevredenheid betuigddie slechts weinig op hun geweten hebben eenvoudig berispt en vermaand, maar dengenen die te veel op hun kerfstok hebben daarbjj tevens óók aangezegd, dat zij in hunne jaarlijksche conduite-lijsten zullen worden gesignaleerd als onwaardig en ongeschikt voor bevordering. Bij de jaarlijksche Conduite-lijsten worde dan, zoowel tot nadere toelichting, als tot controle voor het Legerbestuur, die Conduite Register overgelegd; om, bij de intrede van een volgend jaar weder een geheel nieuw Conduite Register aan te leggen. Blijft, ook in dat tweede jaar Kapitein A of Luitenant B zich slecht gedragen, dan worde hij, natuurlijk! weder slecht gesigna leerd, onwaardig en ongeschikt voor bevordering, maar tevens, ont- vange hij daarop van het Legerbestuur de formeele aanzegging dat, wanneer hij zich niet betert, hij ook onwaardig en ongeschikt zal worden verklaard voor zijn tegenwoordigen rang. En, mogt ook ten derden male die beoordeeling bepaald slecht zijn, welnu! dan geen zwakheid of laakbare toegevendheid meer, maar den schuldige, wegens„aanhoudend wangedrag, verregaande „nalatigheid in het vervullen dor opgelegde pligten a. a. eenvoudig uit Z. M. militairen dienst ontslagen (A. O. 1880 No. 14). Yoor volle betaling doe men vollen dienst. Zie hier nu een zeer eenvoudig, en, naar onze overtuiging, tevens een strikt regtvaar- disr en volmaakt doeltreffend middel, om de Krijgstucht onder een Korps Officieren indedaad te bevorderen en te handhaven, den slech ten dienaar nog zoo mogelijk te verbeteren of anders op ener gieke wijze het kaf van het koren te scheiden. De onverbiddelijke zekerheid van, bij voortdurend wangedrag uit den dienst te worden ontslagen zal voorzeker, na ontvangst van voor meld waarschuwend schrijven, tot inkeer en menigmaal tot beterschap stemmenen voorzeker veel krachtiger en veel heilzamer werken, dan eene geheele serie gewoon of streng arrest straffen, vooral, dewijl de ervaring leert dat men met strafregisters als boekdeelen tóch nog

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 402