DE MOBIELE ARTILLERIE IN DEN BOSNISCHEN OCCUPATIE-VELDTOCHT. Slechts zeldzaam levert de militaire literatuur beschouwingen over de resultaten, door de Bergartillerie op het oorlogsveld verkregen, en dit kan geen verwondering baren, met het oog op de omstandigheid, dat deze wapensoort slechts in geringe hoeveelheid wordt aangetroffen, terwijl zij bovendien in de Europeesche oorlogen slechts bij uitzon dering in toepassing komt. In het overigens zeer belangrijke werk van Von Kuhn: Der Gebirgskrieg komt omtrent de artillerie slechts weinig voor, en ook daarom vermeen ik, dat het niet onbelangrijk is eenige daadza ken te vermelden betreffende de ondervinding, opgedaan in den Bos- nischen occupatie-veldtochtwaartoe een door den Oberlieutenant Teng Ier, in de militaire wetenschappelijke vereeniging te Weenen gehoudene voordracht ons in staat stelt. Der Gebirgskrieg, von Franz Freiherrn Yon Kuhn, K.K. Feldzeugmeister. Wien. L. "W. Seidel und Sohn. 1878. Geheel tegenover de in dit werk uitgedrukte meening staat het opstel „Ueber Gebirgsartillerie" door Dittrichvoorkomende in het Archiv f.d. Art. und Ing. Offiziere des Deutschen Reichsheeres, Band 83, Heft 2. (Jaarg. 1878). De strekking van dit opstel kan geheel worden weergegeven door hetgeen Von Neumann in „Leitfaden für den Unterricht in der "Waffenlehre" (Berlin E. Siegfreid Mittler und Sohn, 1879) op bl. 24 44 over Bergartillerie zegu «Die erhöhte Beweglichkeit dieser meist in ihren „Theilen transportirbaren Geschütze ist durch Vermindering ilires Gewichts erreicht und „dadurch die Schuszweite und besonders die Geschoszwirkung derartig herabgedrückt, „diese Geschütze fast nur die Hachtheilc der Artillerie ohne ihre Vortheile besitzen." „Dit vooroordeel tegen Bergartillerie wordt bij de Noord-Duitsche schrijvers algemeen aangetroffen. Hoewel het vraagstuk der Bergartillerie daarin niet direct behandeld wordt, straalt toch een geheel andere geest door in het opstel van Viollet-le-duc getiteld „un mot sur la guerre de montagne", voorkomende in het Journal des Sciences militair es van Februari 1876.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 404