29 meer tijd zoude gemoeid zijn, dan hierboven werd aangegeven, dan wordt eene andere reproductie-methode gevolgd. In dit geval wordt, de Photographie te hulp roepende, van de te verveelvuldigen kaart een negatief op glas gemaakt, en hiervan een positieve afdruk vervaardigd op expresselijk voor deze bewerking geprepareerd albumine of Saksisch papier, dat te dien einde gedom peld wordt in een verwarmd mengsel eener verzadigde oplossing van duhhelchroomzure potaschwaarbij een weinig opgeloste Arabische gom is gevoegd. Deze bewerking berust op de wetenschap, dat dubbelchroomzure potaschverbonden met Arabische gomonder de werking van het licht verhardt, in dien toestand in water onoplosbaar is, en bovendien de eigenschap heeft van vet aan te nemen. Is het op dergelijk papier ook wel chroompapier genaamd ver vaardigde positief gereed, dan bedekke men dit in eene donkere kamer met eene laag lithographischen inkt, waarin om dezen nog vetter te maken dan hij reeds was eenig rundervet en stearine zijn gesmolten. Vervolgens late men het op deze wijze ingezwarte papier drijven op een bad van kokend water. Door deze bewerking smelt het vet. De inkt zet zich op het licht beeld vast, terwijl het in water oplosbaar, gebleven preparaat, dat op de niet door het licht aangetaste deelen is aangebracht, van het pa pier loslaat. Daarna wordt dit laatste uit het warme bad genomen en om den vetten inkt op het beeld te doen verharden in koud water ge dompeld, waarin de overige nuttelooze inktdeelen met eene spons zeer voorzichtig worden afgewasschen, ten einde de teekening niet te beschadigen. Het volkomen zuiver gereinigde papier mot het daarop in vetten inkt gevormde beeld der kaart wordt ten slotte op den lithographi schen steen overgebracht. Deze bewerking, zoo ook het nemen der verlangde afdrukken, heeft plaats op dezelfde wijze, als reeds beschreven werd bij de behande ling der autographische reproductie-methode. Men zorge echter hierbij vooral, de positieve afdrukken op chroom-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 40