399 bergbatterij 1/XI 492 schoten of 123 per stuk en door de bergbat- terij 1/YIII 336 schoten of 84 per stuk, zonder dat aan de vuur- monden eenig defect is waargenomen. Meestal bedroegen de afstanden, waarop het veldgeschut optrad, niet meer dan 3600 X echter zijn ook batterijen op 4500 tot 6000 X tegen grootere doelen opgetreden, en met goed gevolg. De afstanden, waarop het berggeschut vuurde, lagen meestal tussclien 2000 en 2500 Xwaarbij nog buitengewone uitwerking werd waar genomen. Slechts zelden vinden wij de bergartillerie op 3000 X of verder in positie. Op dezen afstand was reeds verminderde uitwer king merkbaardes te meer viel dit vooral daar op, waar het waarne men der schoten door bodemtoestanden werd bemoeilijkt. Het worpvuur kwam slechts bij drie batterijen in toepassing. De doelen, waartegen het geschut gebruikt werd, waren van ver scheiden aard. Wij vinden herhaaldelijk veldbatterijen aangewend tegen weerstand- biedende gebouwen, aardschansen, borstweringen van steen, enz. o. a. voor Serajewo, Livno, Klobuc, enz. Het berggeschut had voldoende uitwerking tegen de door de insur- genten herhaaldelijk uit losse steen opgebouwde borstweringenver nieling was daar, door het geringe verband van het materiaal, licht mogelijk. Tegen solied metselwerk was de uitwerking van dit geschut slechts gering, wat echter niet te verwonderen is. Groot munitiever- bruik in die omstandigheden was er het gevolg van. Dit moet noodzakelijk aanleiding geven tot de vraag, hoedanig het mogelijk zou zijn, het berggeschut, behalve zijn groote bewegelijkheid en manoeuvreervaardigheid, ook nog een uitwerking te verschaffen, minstens gelijk aan die der veldartillerie. Tegenover den eersten eisch: „groote bewegelijkheid" staat de tweede: „maximum uitwerking." De uitwerking vordert groot kaliber, en dientengevolge groot gewicht, als gevolg daarvan weder minder be wegelijkheiden omgekeerd. Beschouwen wij het veelbesproken verdeelbaar geschut, en zien wij van ieder constructief bezwaar af, zoo kunnen wij toch de overtuiging niet verliezen, dat de bewegelijkheid en manoeuvreervaardigheid bij minstens het verdubbelde getal draagdieren niet winnen zullen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 410