400 Vuurmond en affuit zullen voor het transport toch minstens twee- deelig moeten zijn. Het in Maart en April 1880 door Krupp te Mep pen beproefde verdeelbare bergkanon had bij 6,5 cM. kaliber reeds ISO Kg. gewicht, terwijl de affuit met lamoen 203 Kg. woog. De belasting der beide draagdieren voor den vuurmond bedroeg voor elk 90 Kg. en voor de affuit 102.5 en 100.5 Kg. Wordt het geschut van zwaarder kaliber, dan zal ook het aantal munitiedraagdieren nage noeg verdubbelen. Zonder nu in een uiterste van lichtheid te vallen, zooals het Ame- rikaansche Hotchkiss bergkanon, dat bij een kaliber van 4.12 cM. een gewicht heeft van slechts 52.9 Kg., terwijl de affuit 99.8 Kg. weegt geloof ik, dat onze bergartillerie voldoende bewijzen heeft gegeven in genoegzame mate draagbaar te zijn, terwijl ook de resultaten met het muildier, wat aangaat zijn trekvermogen en bereidwilligheid om dit aan te wenden, alleszins bevredigend zijn. En wat uitwerking betreft, moet zij wel is waar bij het zwaardere veldgeschut achterstaan, maar zijn wij toch in die richting reeds een ontzaglijke schrede gevorderd. Niet zonder belang voor ons zijn echter de in Tyrol gehoudene proefnemingen betreffende veldgeschut met verminderde spoorbreedte. De proefnemingen gelden een veldkanon van 9 cM. met een verlicht affuit met slechts 1.13 M. spoorbreedte, (f) Omtrent de in het voorjaar van 1879 met deze vuurmonden, die geheel compleet uitgerust 1385 Kg. wogen, gehouden proeven, vindt men het volgende aangeteekend in: „Giornale di Artiglieria e Genio" (No vember 1879): „De dagelijks afgelegde afstanden bedroegen van 17 tot 31 Km. „bij marschtijden van 9—12 uur, op slechte, steenachtige, dikwijls met „sneeuw bedekte wegen zonder eenigen aanleg, waarop maar al te „dikwijls 13° helling werd waargenomen. „In de nabijheid van Innsbruck werd een schietproef gehouden „zoowel ten doel hebbende om te beproeven, hoe de affuit zich hou- Aanvankelijke snelheid v/h 4.1 ICg-. zware projectiel 415 M. Aanvankelijke snelheid v/h 1.288 Kg-, zware projectiel 388.59 M. (t) Wat de beproeving dezer kanonnen betreft wordt verwezen naar Mittheilungen über Gegenstande des Artillerie- und Genie-Wesens 1879—4, bl. 209.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 411