401 „den zou bij het terugloopen met en zonder aanwending van een „remtouw, als om de bezwaren na te gaan, waarmede de stukken „bij het in positie komen in de meest voorkomende bergterreinen zou- „den te kampen hebben. „De resultaten dezer proeven waren in alle opzichten, wat bewe gelijkheid, weerstandsvermogen en stabiliteit aangaat, de meest be vredigende." stellen wij hierbij op den voorgrond, dat deze stukken berekend waren voor eene bespanning van slechts twee, wel is waar zware trekpaarden, dan geven mij deze resultaten goeden moed, dat ik niet overdrijf, wanneer ik beweer, dat ook onze veldartillerie spoorbreedte 1.25M. in bergterrein tot meer in staat is, dan men oppervlakkig meent, en dat een „flink batterijcommandant" met een veldbatterij de bergartillerie lang zal kunnen steunen. Het uitgebreide gebruik, dat door de bergartillerie is gemaakt van het granaatkartetsschot, verdient vooral opmerking. Ontegenzeggelijk komt het granaatschot een eereplaats toe, daar het op alle afstanden tegen alle doelen bruikbaar is, maar toch mag niet uit het oog worden verloren, dat granaatkartetsen tegen levende doe len niet alleen de grootste mechanische, maar ook de grootste mo- reele uitwerking bezitten. Deze omstandigheid, die bij den occupatie-veldtocht in opvallende mate aan het licht kwam, heeft het verlangen naar een vermeer derde granaatkartetsuitrusting doen ontwaken, en tevens een nieuw bewijs geleverd voor de bewering, dat der granaatkartets vooral in den bergoorlog, zoowel wegens hare werking als hare onafhankelijk heid van den bodem, een grootere rol toekomt, dan haar tot nu toe, ook bij ons, wordt, toegedacht. Naar aanleiding van de in den Russisch-Turkschen oorlog opge dane ondervinding, hebben de Russen de granaatkartetsuitrusting op het dubbele van die der granaten gebracht. (1) Van kartetsen is gedurende den veldtocht slechts tweemaal ge bruik gemaakt, beide keeren door een liergbatterij, maar ook komt 26 (1) Blijkens officieele opgaven zijn door de Russen in den Russ.-Turkschen oorlog uit de 3Hier. bergbatterijen verschoten: 354 gew. Granaten, 684 Granaatkartetsen en 60 Kartetsen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 412