402 het gebruik voor van als kartets getempeerde granaatkartetsen. Zoo bijv. heeft de bergbatterij 2/XI bij Kremenac met deze projectielen een aanval op de batterij afgeslagen. Wat eindelijk de draagdieren betreft, vinden wij aangeteekend, dat in geschiktheid om te dragen, geen bijzonder onderscheid tusschen paarden en muildieren kon gemaakt worden, hoewel het algemeene oordeel toch ten gunste der muildieren was, daar zij beter tegen on gemakken en weersinvloeden waren gehard. Wat de muildieren zel ve aangaat, bleken de Bosnische beter dan de Tyrolsche te zijn, daar laatstgenoemde in belangrijke mate koppiger waren, en dikwijls uren noodig waren, om hen te zadelen. Aangaande de gebezigde draagbokken waren alle rapporten gunstig. De veelvuldig voorgekomen schoftdrukkingen worden toegeschreven zoowel aan het onafgebroken en ongewone bergafgaan, als aan onge oefendheid der manschappen in het opzadelen. Toch zijn nieuwe proeven met een volgens Turksch model gewijzigden draagbok genomen. (1) Bij dit oordeel over de draagdieren moet men echter niet uit het oog verliezen, dat over uitstekende paardenrassen Hongaarsche en Stiermarksche —werd beschikt, die in draagvermogen met de muildieren gelijkstaan; eene omstandigheid, die zich bij ons nimmer zal voordoen. Door Von Kuhn wordt gezegd, dat de muildieren bergaf moeilijk vooruit zijn te krijgen; hiervan schijnt evenwel bij dezen veldtocht geen last te zijn ondervonden, ten minste er wordt hiervan geen gewag- gemaakt, niettegenstaande herhaaldelijk belangrijke afdalingen zijn volbracht. Veeleer geven de verkregen resultaten aanleiding, ons geheel te vereenigen met het oordeel van Laisné (2): „Le mul et est moins propre a tirer qu'a porter, comparativement „au cheval. II est robuste, sobre, craignant peu la chaleur, facile a „nourir, et cependant délicat sur le choix de 1 eau. Het algemeene eindoordeel kan niet twijfelachtig zijn. De berg- ar tiller ie, door muildieren gedragen waar het trekken niet mogelijk meer was, is nimmer in hare taak tekort geschoten, maar heeft de (1) Wat deze proeven aangaat, wordt verwezen naar Mittheilnngen über Gegen- Btande des Art.-und Genie-Wesens, 1881 5 en 6 bi. 193 en 194. (2) Aide-memoire portatif, par J. Laisné, capitaine au corps royal du Génie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 413