407 pitein benoemd, doch dit geschiedde, naai- wij vermeenen, alleen omdat een latere Minister van Oorlog zich gebonden achtte aati uit zichten op buitengewone promotie, die zijn voorganger had gesteld aan hen, die aan de staf- of krijgsschool hunne studiën zouden voortzetten. Ook wat het bevorderen tot majoor en hooger betreft, houdt de Minister zich bijna immer aan het ancienniteitsstelsel. Ten opzichte der kapiteins, die aan de beurt zijn voor bevordering, intervenieert evenwel vaak de Inspecteur van het wapen, die zich tijdens de door hem te houden jaarlijksche inspectie van hunne geschiktheid over tuigt, somwijlen in practischen, soms ook in wetenschappelijken zin. Gelijk in Indië, worden ook de officieren van het Nederlandsche Leger ieder jaar door hunnen bataljonschef in eerste instantie in eene zoogenaamde conduitelijst beoordeeld, en geldt ook vooi hen het voorschrift, dat de betrokken officier met de aanteekening omtrent „tekortkomsten" behoort in wetenschap gesteld te worden. Niettemin doet zich van tijd tot tijd het geval vooi, dat ecu aan de beurt voor bevordering gekomen officier eensklaps zich door passeering teleurgesteld ziet, zonder dat hij van eene op handen zijnde passeering zich bewust is geweest. Over het algemeen wordt een luitenant hoogst zelden in bevordering- voorbijgegaan. Met den kapitein en iederen hoogeren rang gaat men strenger te werk. Dit laatste geldt alleen de wapens der infanterie en cavalerie, met die der artillerie en genie, van welke de officieren slechts uiterst zel den worden gepasseerd. Het Fransche Leger. Na den in 1870 en 1871 gevoerden oorlog werd de aloude wet op de bevordering der officieren, die van April 1832, herhaaldelijk gewijzigd en aangevuld. De jongste wijziging is van het jaar 1877. 2/3 der vacaturen in den luitenants-en kapiteinsrang, zoomede 1/2 van die in den majoorsrang kunnen naar ouderdom van rang, de overige naar „keuze" worden aangevuld. Om bij keuze bevorderd te worden, moet de candidaat door eene commissie van generaals op de jaarlijksche avancementstabel daai- toe aanbevolen zijn, terwijl, wat de luitenants en kapiteins betreft, deze bovendien moeten voldoen aan een examen in „militaire adminis-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 418