408 tratie de theorie der balistiek, zoomede de tactiek der infanterie. Het Belgische Leger. Volgens de wet vau Juni 1836 zullen de bevorderingen van 2e en lc luitenants plaats hebben voor de eene helft naar ouderdom van rang en voor de andere helft bij keuze, terwijl de bevordering tot hoofdofficier geheel bij keuze moet geschieden. Om bij keuze tot kapitein bevorderd te worden, moet de luitenant, zoo hij de école de guerre, école militaire of wel de ceole spéciale des officiers niet doorloopen heeft, aan een examen voldoen, dat voor den 2eu Luitenant van algemeen wetenschappelijken, voor den 1™ Lui tenant van meer professionneelen aard is. Het met goed gevolg afleggen van zoodanig examen geeft echter geen rechtdoch wel eenige aanspraak op bevordering. Nog dient vermelding, dat de bevorderingen in hoogere rangen bij het Belgische Leger vaak afhangen van de politieke" kleur van den officier, zoodat b. v. de majoor A., die clericaal heet te zijn, on der een liberaal Ministerie somwijlen gepasseerd, al zeer spoedig on der een clericaal Bestuur bevorderd wordt. Het Engelsclie Leger. Tot voor 1871 waren officiersrangen bij dit leger te koop. Vol gens de bepalingen van de „royal warrant for the appointement, „promotion and retirement of combatant officers", die ten jare 1878 gearresteerd werden, kan een officier beneden den rang van majoor niet tot een hoogeren rang bevorderd worden, dan na een voorge schreven professionneel examen met goed gevolg te hebben afgelegd. Dit gaat zoo ver, dat b. v. een kapitein, die wegens verdienste op het slagveld is bevorderd gewordenbij terugkeer in het garnizoen alsnog het bedoeld examen heeft af te leggen, wil hij zijn nieuwen rang behouden. Luitenants kunnen na twee jaar dienst tot kapitein, kapiteins na zes jaar dienst als zoodanig, tot majoor bevorderd worden. De aanvulling der vacatures beneden den rang van overste geschiedt bij de infanterie en cavalerie, door bevordering naar ouderdom van rang voor wat betreft de plaatsen, die door pensionneering of overlijden openvallenin alle andere gevallen, zooals bij eervol ontslag, zon-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 419