30 papier niet eerder op den steen over te brengen, vóór en aleer het door de hiervoren beschrevene bewerking gerekte papier zoodanig gedroogd en gekrompen is, dat het de afmetingen der origineele kaart heeft teruggekregen. Tot dusverre is deze methode alleen bij de ver veel vuldiging van zoogenaamde linéaire en zwarte (niet gewasschenkaarten mogelijk gebleken. Proeven om de photo-autographie ook dienstig te maken aan de reproductie van gewassclien kaarten met halve tinten) heb ben, voor zoover bekend, nog niet tot een bevredigend resultaat mogen leiden. GRAVURE. De teekeningen, welke door middel van plioto-autographie op li- thographische steenen zijn overgebracht, zijn uit den aard der zaak niet zeer fijn. De daarvan genomen afdrukken kunnen evenwel alleszins voldoen de worden geacht, wanneer het geldt de reproductie van kaarten, waarop geene fijne areeeringen voorkomen. Is dit laatste echter wel het geval en wenscht men dan fijnere en beter bewerkte afdrukken van de kaart te vervaardigen, terwijl daar bij bovendien over voldoenden tijd kan wordeu beschikt, dan worden die kaarten langs zoogenaamden lithographischen tveg gereproduceerd, en de teekeningen door middel eener calque en décalque, bij tegen overstand gelijk en gelijkvormig met het origineel, op den lithogra phischen steen overgebracht en vervolgens daarin gegraveerd. Hiertoe worden deze steenen welke voor de hierbedoelde bewer king van eene bijzonder harde soort moeten zijn vooraf met puim- steent om zoo te zeggen spiegelglad geslepen en daarna bestreken met eene verzuurde oplossing van Arabische gom in water, of wel eene gewone gomoplossing, waarin eenig phosphor- of salpeterzuur is Volgens deze methode zijn o. a. gereproduceerd alle détail-kaarten, vervaardigd naar de brouillons, afkomstig van de opnemings-brigades, welke in de verschillende residentiën van Java werkzaam geweest zijn. Ook de kaart van Groot-Atjehschaal 150.000, en alle Kaartjes van de hoofdplaatsen van reeds opgenomen gewesten zijn langs dezen weg ver veel vuldigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 41