413 de toepassing zoo uitermate lastig is, wil men zich hoeden voor het onverdiend voorbijgaan van even verdienstelijke officieren. Een examen, ja, is een vrij goede maatstaf, om het zuiver-weten- schappelijk gehalte van een persoon te bepalen. Hoe omvattender toch dat examen gehouden worde, hoe meer benaderend de exami nandus een juister begrip van de mate zijner kennis zal kunnen verschaffen. Hier echter geldt niet uitsluitend de mate van kennis, doch nog zooveel meer, waaromtrent zelfs met geen mogelijkheid valt te examineeren. Menig kundig officier is practisch minder bruikbaar dan zijn minder- wetenschappelijk begaafde kameraad. Menig bataljons- en compagnies-commandant van het Indische Leger, die geen 3 vreemde talen sprak, geen hoogere meetkunst kende en geen strateeg, ja zelfs geen tactikus beweerde te zijn, voerde onder moeilijke omstandigheden beter zijne troepen aan, dan zijn zeer-ge- leerde, zeer-wetenschappelijk onderlegde ranggenoot. De Atjehoorlog is daar, om zulks te bewijzen. Daar op het oorlogsterrein hebben wij o. a. luitenant-kolonels gekend zoogenaamd onwetenschappelijke aan wie de opperbevel hebber iederen last kon opdragen, hoe moeielijk en gevaarvol deze ook was; helden, die hun soldaten ten allen tijde brachten, waar zij behoorden te zijn. en niet terugkeerden, dan nadat hunne taak ten einde was gebracht. De Luitenant-kolonels Ca val jé en En ge 1, wie onzer kent ze niet Moeten nu zulke heldenfiguren de vlag strijken voor een collega student, en moet de laatste kolonel en generaal worden, terwijl eerst- genoemden, als onwetenschappelijk, voor den kolonelsrang ter zijde worden gelegd? Zullen dus door bevordering bij keuze niet wrevel, ontevredenheid en wangunst in den boezem van het officierskorps wortel schieten, die den dienst meer nadeel berokkenen zullen, dan er voordeel voor een enkel individu mede zal verkregen worden? Zal bevordering bij keuze geen aanleiding geven tot intrigeeren van de zijde der jongeren, tot het schenken van niet ten volle verdiende gunsten van de zijde der ouderen?

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 424