415 heeft, dat de door ons onderstelde factor van correctie gerustelijk als nul mag worden aangemerkt. Telt dus de kolonel in de beoordeeling van den luitenant bijna voor niets, ook aan de andere zijde is er geen gemeenschappelijk overleg, om uit te maken, hoedanig de luitenant zal behooren gesignaleerd te worden. Waarom neemt het Legerbestuur geen kennis van het oordeel over den luitenant van diens meest-competenten beoordeelaar, den com pagniescommandant Wij kunnen de reden daarvan niet bevroeden, tenzij deze te zoeken is in eene zucht tot vermijding van veel papierverbruik, eene zucht, die intusschen op minder-onschuldige wijze, dan in het hier door ons besproken geval, wel te breidelen is. Men vergete vooral niet, hoe de eerste conduitebeoordeeling dikwijls een jarenlangen invloed ten goede en ten kwade kan uitoefenen, en hoe het dus van het grootste belang te achten is, dat die beoordeeling alleszins juist en overeenkomstig de waarheid is. Daarom dan ook zouden wij wenschen dat de jaarlijksche conduitelijsten der luitenants in eersten aanleg werden ingevuld door den betrokken compagniescommandant dat daarna de overige kapiteins van het bataljon eene aanteekening zouden hebben te stellen, in hoeverre zij met het oordeel van den compagniescommandant medegaan en dat ten slotte de bataljons- en afdeelingscommandant deswege van hunne meening zouden doen blijken. Betreffende de kapiteins zoude voor te schrijven zijn dat de jaarlijksche conduitelijst zoude opgemaakt moeten worden in gemeenschappelijk overleg, dan wel ieder afzonderlijk, door de oudere kapiteins van het bataljon en daarna door den bataljons- en afdeelingscommandant. Ons denkbeeld, om een kapitein door een ouderen collega te doen beoordeelen (collegiale Italiaansche behandeling dus) zal menig officier vreemd doen opzien, alhoewel het van nabij bekeken, toch wel vereenigbaar voorkomt met kameraadschap. Gebeurt trouwens hetzelfde niet meermalen, wanneer op het einde van het jaar de majoor b. v. door ziekte afwezig is? Moet in zoodanig geval de oudere kapitein niet even goed den jongeren kapitein beoordeelen

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 426