31 gemengd, waardoor bij het inwrijven de drukinkt zich uitsluitend op de te graveeren deelen van den steen zal afzetten en het overige daarvan vrij blijft. Ten einde de witte gravure des te beter te doen uitkomen, wordt vooraf de steen donker gekleurd met roode aarde of lampenzwart. Is de gravure gereed, dan wordt zij bevochtigd met zuivere olie welke door verbinding met de koolzure kalk van den steen, het aan nemen van drukinkt in de hand werkt. Daarna wordt de olie met water afgewasschen, de steen met schoo- ne lappen afgedroogd en op eene pers gelegd. Vervolgens wordt de gravure met drukinkt, welke zich door de in den steen gedron gen gom natuurlijk niet op de ongegraveerde deelen afzet inge wreven [niet ingerold] en eindelijk, bij het nemen der verlangde afdrukken, wordt op dezelfde wijze te werk gegaan, als hierboven reeds bij de autographische reproductie-methode werd medegedeeld. ITet maken eener calque van de te verveelvuldigen kaart en het daarna overbrengen dezer calque op den steen kan niet anders dan zeer omslachtig en tijdroovend worden genoemdongerekend nog de omstandigheid, dat het beeld der te kopieeren kaart op den steen, tengevolge dezer twee bewerkingen, niet meer volkomen met het origineel overeenstemt. Laten de omstandigheden evenwel toe, om bij deze reproductie methode hulp langs photographischen weg in te roepen, dan zullen daardoor veel tijd en arbeidskrachten kunnen worden uitgespaard. De steen, waarop de gravure met behulp der photographie moet worden vervaardigd, wordt na zorgvuldig glad geslepen te zijn met zuringzout gepolijst, daarna in eene donkere kamer bedekt met eene laag van een verwarmd mengsel Oost-Indischen inktdubbelchroomzure potasch en gelatinein bepaalde verhouding, en ten slotte geëxponeerd on der een van de kaart vervaardigd zoogenaamd cliché en rebours dat Naar deze methode zijn o. a. verveelvuldig'd de kaarten van Noord-Sumatra schaal 1 500.000 en 1 1.000.000. Zoodanig negatief wordt verkregen door in tegenstelling met de wijze van vervaardiging der gewone negatieven de gevoelig gemaakte glasplaat niet met de col- lodion-laagdoch met de onbewerkte zijde naar de lens gekeerd, in het chassis te plaatsen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 42