420 ijver, spoediger vergiffenis van zonden bekomen, terwijl de van na ture zeer middelmatigen en minder begaafden meer naar waarheid zouden worden beoordeeld. Bij zulk een stelsel van beoordeelen zoude het ancieiiniteitssysteem van bevordering gerustelijk te behouden zijn zonder meeromdat het kaf meer nauwkeurig van het koren zou worden gescheiden, de zeer goeden daardoor eene vluggere promotie zouden deelachtig worden en dientengevolge het Leger meer jeugdige korpscommandanten zoude bekomen, die bij de Europeesche legers alleen bij „keuze" te voorschijn kunnen treden. Wij stellen ons voor, dat van lieverlede dan weder de tijd zoude dagen als voor 15 jaar, dat nl. een diensttijd van 17 a 18 jaar den goeden officier tot den rang van majoor, van 22 tot dien van overste en van 25 tot dien van kolonel zoude voeren, terwijl thans een dienst tijd van meer dan 21 jaren er mede gemoeid is, om zich eene plaats in het korps hoofdofficieren bereid te zien. Wij weten wel, dat die zooveel snellere promotie van voorheen aan oor zaken buiten het bevorderingsstelsel is toe te schrijvenzulks neemt echter niet weg, dat wij in de toepassing van nieuwe beginselen, die emaneeren zouden uit eene andere wijze van invulling der conduitelijsten, een ge- wenscht correctief vermeenen te zien voor den continueel-traineerenden huidigen promotiegang, terwijl ter zelfder tijd meer billijkheid en recht vaardigheid het richtsnoer van den chef zouden blijven, om, zonder neven of achter zich te blikken, alleen die officieren geschikt voor bevordering te verklaren, welke zulks naar zijne volle overtuiging verdienen. Er is meer. Het opwekken tot inspanning, tot een weldadigen naijver onder de Indische officieren ontbreekt nagenoeg geheel. Deze beschouwing geldt alleen de officieren der militaire administratie niet, die ten allen tijde de maximum-traktementen ontvingen, de vlugste promotie maakten en tot voor eenigen tijd de gemakkelijkste examens voor den rang van 2en luitenant ...hadden af te leggeneen'vreemde toestand, die moeilijk verklaard kan worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 431