421 In sommige legers wordt deze gevonden juist door er een stelsel van bevordering „bij keuze" op na te houden; een systeem, dat wij, zooals hiervoren reeds werd aangestipt, niet gaarne voor het Indische Leger zouden wenschen aan te bevelen. Om een weldadigen naijver in het leven te roepen, zijn nog andere wegen te volgen. Vooreerst achten wij daartoe noodig, wapensgewijze en niet het minst bij de infanterie, het aanwezen van een aller-chef, die dikwijls zijne korpsen inspecteert en vermaningen geeft, daar waar het te pas komt, maar ook zijnen lof niet onthoudt, waar officieren dit verdienen. De infanterie van het Indische Leger heeft onbegrijpelijkerwijze geen chef, terwijl die der andere wapens en diensten hun korps vrij wel uitsluitend op hun bureau commandeeren. Van inspecteeren en met eigen oogen zien, is maar zelden sprake. Hoe dikwijls vertoont zich een dienstchef te Bandjermasin, Pa- dang, Makassar en Ambon? Bijna nimmer. Hoe geheel anders zoude het kunnen wezen, wanneer door iede- ren dienstchef op -den gang van zaken gestadig het oog kon worden gehouden en hoe veel beter comparatief zoude alsdan de chef over de waarde zijner korpscommandanten een oordeel uitbrengen! Om bij het wapen der infanterie te blijven, zal het nu licht gebeurlijk zijn, dat de majoor X in het eene commandement niet geheel vol doet en, overgeplaatst naar een ander gewest, daar al spoedig onder de zeer goede bataljonscommandanten gesorteerd wordt; een gevolg van de uiteenloopende wijze van waardeering der verschillende af- deelingscommandanten. Bezat echter de infanterie een inspecteur, die ieder jaar minstens éénmaal ieder garnizoen van beduidende sterkte bezocht, dan zou den van lieverlede de oefeningen, niet alleen de exercitiën, maar ook de wetenschappelijke officiersaangelegenheden bij het wapen van een zelfden zuurdeesem doortrokken worden, zoodat er ten leste éénheid in handelen en éénheid in beoordeeling zoude te voorschijn treden, die thans geheel worden gemist. Tijdeus zoodanige inspectiën zoude de Inspecteur zich kunnen doen voorleggen de door officieren op wetenschappelijk gebied geprodu ceerde documenten en ter zijner plaats een woord van lof kunnen doen

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 432