427 één hoofddenkbeeld: behoud van de patroon van het geweer model 74. Dat nu juist de marine behoefte gevoelde aan een repeteer-wapen kan geen verwondering baren, door de geheel eigenaardige omstan digheden, waarin het geweer door haar gebruikt wordt. Maar als de heer C. zegt, dat het nuttig kan zijn, als herstellingen aan de marine-wapens geschieden door geweermakers der landmacht, en dit als een reden aanvoert, tot gelijke bewapening, dan is dit m. i. zeer overdreven. Hieruit zou een geheel gelijke bewapening moeten volgen, iets wat de Heer C. ook zeker niet heeft bedoeld. Maar geen oorlogs schip, al moge dit er ook een zijn van diegenen, die verspreid zijn over den geheelen Indischen Archipel, of het heeft de noodige remonte stukken voor de bewapening der equipage in zijn inventaris, en hiervan kan dus, bij de noodzakelijke herstelling, door den geweer maker der landmacht gebruik worden gemaakt. Ik kan dan ook door zijn betoog tot geen ander resultaat komen, dan dat het wenschelijk is, dat de Koninklijke Neder- landsche, zoowel als de Indische Militaire Marine, dezelfde pa troon moet bezitten als het Neder landsch-Indische Leger; een wenschelijkheid, die wel door niemand zal worden bestreden. Wat nu het vraagstuk der repeteer-geweren betreft, ik zeide reeds, dat dit nog altijd „een vraagstuk" is; en is het onder die om standigheden billijk, er het Gouvernement een verwijt van te maken, dat het huiverig is de schatten, aan onze geweer-bewapening besteed, als nutteloos te beschouwen, en weder nieuwe schatten op te offeren, die mogelijk spoedig weder even nutteloos zullen blijken! De Heer C. geeft in zijn opstel den stand van zaken juist zóó aan, dat het ieder duidelijk in het oog moet springen, op welk een on volmaakt standpunt het „vraagstuk" nog altijd staat. Zwitserlandhet eerste land van Europa, dat het repeteer-geweer als oorlogswapen heeft ingevoerd1866 heeft al de nadeelen en lasten van die vroegtijdige invoering drukkend gevoeld. Maar dat het daar gebruikte repeteer-geweer, met 13 patronen gewapend, maar iets meer dan ons Beaumont-geweer weegt, komt mij vreemd voor, bij de wetenschap, dat zonder bajonet het ledige Vetterli-geweer 4.55 K.G. weegt en het Beaumont-geweer 4.2 K.G. Het bij de Fransche Marine in 1878 ingevoerde Kropatschek-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 438