430 men niet blind zijn voor de nadeelen, die het heeft, en vooral de voordeelen, die het bezit, niet overdrijven. En wanneer nu de Heer C. de enorme verliezen der Russen voor Plewna bepaald toeschrijft aan de goede achterladers en repeteer geweren (wij onderschrappen) der Turkendan komt mij dit gedeel telijk overdreven voor. Het is toch een feit, dat de Turken in wer kelijkheid slechts een zeer gering aantal W inchester-geweren in Plewna bezaten, maar evenzeer is het een feit, dat het Turksche Martini-Henry-geweer het Russische Berdan-geweer in ballisti sche waarde verre overtrof, en dat dit overwicht, gepaard met hunne schier onbegrijpelijke waagtactiek, den Russen de ontzettende verliezen heeft berokkend. Het voordeel, dat men, met het repeteer-geweer bewapend, den vijand of het doel steeds kan aanzien, duurt slechts zoolang, als dit wapen als repeteer-wapen wordt gebruikt. De waarde van dit voordeel is dus geheel evenredig aan de capaciteit van het magazijn. Bij de in Oostenrijk genomen proeven met het Spitalsky-geweer bleek de verkorting der patronen na 70 schoten met gevuld maga zijn, 3m.M. te bedragen. Hoewel, wat dit geweer betreft, het den uitvinder is mogen gelukken, door het aanbrengen van een met caoutchouc bekleede stalen bufferplaat, deze misvorming voortaan te voorkomen, is het zeer twijfelachtig, of daarom misvorming bij de stelsels Lee en Burton niet zullen voorkomen. Wat de snelheid van het vuur, in verband met de meerdere juist heid van het schot, betreft, ga ik uit van een eenigszins gewijzigde theorie, en beweer, dat een slecht schutter met een snelvurend wapen even slecht schiet. Want de twee seconden, die, bij het door den Heer C. aangehaalde voorbeeld, den schutter voor het richten ten goede komen, zijn voor een geoefend schutter van overwegend belang, maar zullen een slecht schutter niet het minste voordeel verschaffen. "Wel heeft de practijk bewezen, dat in zekere mate de juistheid van het vuur door snelschietende wapens wordt verhoogd, maar daarmede is evenmin bewezen, dat een slecht schutter er beter mede schieten zal, als dat iedereen door een bril beter zal zien. Yolmaakt eens ben ik het met den Heer C., dat de Transvaalsche boeren hebben getoond, wat uitmuntende schutters kunnen uitrichten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 441