OVERTOCHT VAN NEDERLAND NAAR NEERLANDSCH- INDIË EN OMGEKEERD. In de tweede helft van 1882 mochten wij ons verblijden meteene nieuwe regeling van den overtocht van Nederland naar Neder- landsch-Indië en omgekeerd. Die regeling had plaats bij Koninklijk besluit dd. 19 Februari 1882, N®. 14, en werd ons bij Algemeene Order N°. 34 van dat jaar bekendgemaakt. Met hoeveel vreugde de tweede alinea van artikel 1 van dit Koninklijk besluit begroet werd, zullen wij niet trachten te schetsen Ook de gewettigde kinderen van Ambtenaren en Officieren zouden voortaan in het voordeel mogen deelen, toegekend aan hunne broeders en zusters uit een wettig huwelijk gesproten, om bij overtocht naar of van Europa te worden overgescheept voor rekening der schatkist! Die bepaling wij erkennen haar als mildNiet minder mild is de Regeering daar, waar zij aan de echtgenoote van den Ambtenaar of Officier, die bij volmacht in Europa in het huwelijk trad, binnen zes maanden na de huwelijksvoltrekking, overtocht voor 's Lands rekening naar Neerlandsch-Indië verzekert. Hoe mild die bepalingen echter ook mogen zijn zij bevredigden ons, en met ons velen, slechts ten halve. Wel deed de Regeering eene schrede voorwaarts op den goeden weg, door Ambtenaren en Officieren, die kinderen bezitten niet uit een wettig huwelijk gesproten financieel te steunen, wanneer zij, hetzij •met verlof, hetzij om andere redenen, zouden moeten repatrieeren wèl getuigt deze bepaling, dat het der Regeering ernst is met hare vrijzinnige beginselen, op het punt van erkenning van natuur lijke kinderen; wèl gaat Zij hierdoor denzelfden goeden weg op, als de geheele Indische Maatschappij, die aan de erkende natuurlijke kinderen den rug niet keert;

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 443