433 - maar hoe dankbaar wij ook zijn mogen voor het zoo hoognoodige, ons geschonkene, dit mag ons niet weerhouden der Regeering ken baar te maken, wat naar onze meening nog te doen valt. Een enkele maal vergezellen de ouders of vaders hunne kinderen (wettige of wettig erkende) op de reis naar Europa; meestal echter worden zij op jeugdigen leeftijd, ter wille hunner opvoeding, daarheen gezonden, onder de hoede van vrienden of kennissen, soms van den scheepsgezagvoerder of administrateur. Den vader of het hoofd des gezins niet vergezellende, betaalt de Staat geene overtochtsgelden voor dergelijke kinderen. Ook bekomt men laterals men zelf repatrieert, geene restitutie van deze gelden, wijl het reglement alleen vrijdom van passage verleent aan kinderen, die het hoofd des gezins hebben vergezeld De Staat heeft er dadelijk voordeel van, dat de kinderen op jeugdigen leeftijd naar Europa worden gezonden. Daardoor toch worden bij overplaatsingen van Ambtenaren en Officieren zoo vele declaratiën van de Nederl.-Ind. Stoomvaartmaatschappij, ook van Spoorwegmaatschappijenook die voor reis- en transportkosten aanzienlijk minder; dit alles ten bate der schatkist! Vergeten wij ook niet, dat meestal de ouders of vaders hunne kinderen vóór het intreden van het elfde levensjaar wegzenden, ten einde de passagekosten tot een minimum te brengen. Bleven die kinderen in Indië, tot zij na verloop van jaar en dag, met het hoofd van het gezin, naar Europa zouden mogen reizen, dan zou veelal voor hen passage moeten betaald worden als voor volwassenen. Het komt ons daarom voor, dat de Indische Regeering eene even rechtvaardige als verstandige daad zou verrichten, wanneer zij Hai'en invloed bij de Hooge Regeering in het Moederland aanwendde, om Hare Landsdienaren voor hunne kinderen, die zij naar Europa moch ten gezonden hebben, vóór het tijdstip, waarop zijzelven recht verkrij gen op een verlof derwaarts (wegens langdurig verblijf in deze ge westen, of wegens ziekte), uit 's Lands kas terugbetaling te doen erlangen van het volle bedrag, door hen aan passagekosten uit eigen beurs betaald, en wel zoodra zij zeiven gebruik maken van hun recht tot repatrieeren, hetzij met verlof of met pensioen. 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 444