485 „de leden van liet gezin, nagelaten door den in Ned.-Indië in actieve dienst overleden Europeschen Ambtenaar of Officier, mits „zij, na diens overlijden nog geen overtocht voor Gouvernements re kening hebben genoten van Ned.-Indië naar Nederland, noch „omgekeerd." en ad punt 11 „de leden van het gezin, nagelaten door den in Ned.-Indiëowr- „leden gewezen landsdienaar die pensioen genoot, ten laste der Be- „grooting van Nederl.-Indië, mits zij recht hebben op, of in het „genot zijn van pensioen of andere jaarlijksche inkomsten ten laste „van een der beide Weduwen- en Weezenfondsen van Ned.-Ind. „Landsdienaren, en voorzoover zij, na het overlijden van den echt genoot of vader, die te hunnen (of te haren) behoeve deelgenoot „van een dier fondsen was, nog geen overtocht voor Gouvernements „rekening hebben genoten van Nederl.-Indië naar Nederland, „noch omgekeerd." Wij hebben hier en daar gecursiveerd, om het verschil tusschën deze punten 10 en 11 beter te doen uitkomen. Waarom de leden van het gezin van den Landsdienaar, die in actieven dienst komt te overlijden, veel meer bevoorrecht worden, dan die van den gewezen Landsdienaar, die eveneens tol aan de natuur moet betalen, is ons niet recht duidelijk. Yan uitkeering door een der Weduwen- en Weezenfondsen wil men het afhankelijk maken, of de leden van het door den gewe zen ambtenaar of officier achtergelaten gezin recht zullen hebben op vrijen overtocht naar Europa of Indië. Er zal misschien een tijd komen, dat wettig erkende natuurlijke kinderen uit de Civiele en Militaire weduwen- en weezenfondsen, ook een rechtmatig deel zullen verkrijgen. Moge die tijd weldra aanbreken! lot op dit oogenblik echter is officieel niets daaromtrent vastgesteld, en schuilt er daarom o. i. iets onbillijks in de bepalingen van het besproken elfde punt van Hoofdst. B, van Art. 1 want kinderen, niet uit een wettig huwelijk geboren, bekomen geene in komsten uit de weduwen- en weezenfondsen van Ambtenaren en Officie ren; ergo zij zijn uitgesloten van het recht op vrijen overtocht na den dood hunner vaders.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 446