436 - "Wij noemen dit onbillijk, ook omdat het naar ónze bescheidene meening slecht aangaat, dat de Regeering het recht van vrijen over tocht al of niet wenscht te verleenen, naargelang particuliere Instel lingen al of niet steun verschaffen aan de nagelaten kinderen van 's Lands dienaren. Zoowel het Civiel als het Militair weduwen- en weezenfonds zijn particuliere Instellingen, die onder controle, of liever onder de be scherming staan van den Staat, het zijn intusschen geen Staats instellingen van liefdadigheid. Het is hier de plaats niet, om in het breede te bespreken, in hoe verre het billijk zoude zijn, dat de wettig erkende kinderen van Lands dienaren eene jaarlijksche uitkeering bekomen uit de Weduwen- en W eezenfondsen. Gehuwde en ongehuwde officieren dragen een gelijk aantal procenten van hun traktement tot het Weduwen- en Weezenfonds bij, en de erkende natuurlijke kinderen onzer kameraden bekomen toch geen enkelen cent uit het fonds, dat zij hebben helpen stijven. In dit Tijdschrift zijn, eenige jaren geleden, door David en ook door den Heer Ni clou, lezenswaardige stukken over ons weduwen- en weezenfonds geschreven. Wij mogen daarom kort zijn, en noemen den grondslag, waarop de contributie van ons weduwen- en weezenfonds berust, „onbillijk". En nu komt eene bepaling in het Reglement op den overtocht enz. deze onbillijkheid vergrooten. Of zou de Regeering hebben geoordeeld, dat het meerendeel dei- erkende natuurlijke kinderen, uit Inlaudsche moeders geboren, geene behoefte zoude gevoelen, om naar Europa te gaan na den dood des vaders? Wij gelooven dit niet;want hoe zeldzamer het zich moge voor doen, dat van dit recht gebruik gemaakt zou kunnen worden, hoe meer bereid de Regeering behoorde bevonden te worden, om het recht van vrijen overtocht van de door ons bedoelde kinderen niet te beperken Alvorens van dit onderwerp af' te stappen, wenschen wij de vraag te doen, of het woordje kan, in den derden regel van art. 8 van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 447