438- dat, wel is waar, niet tot dat Reglement behoort, maar niettemin daarmede in verband staat. WÜ gewaagden reeds van de mildheid der Regeering, om vrijen overtocht te schenken van Europa naar I n d i aan de echtgenoote van den officier of ambtenaar, die bij volmacht in het huwelijk getreden is. Wij mogen niet aannemen, dat deze milde bepaling in het leven is geroepen, om de stoomvaartmaatschappijen tc bevoordeelen, of om politieke redenen, die het wenschelijk maken, huwelijken van officieren en ambtenaren met Europeesche, d. w. z. Nederlandse he vrou wen te bevorderen; maar zoolang de Regeering den regel niet algemeen stelt, en alle bij volmacht in het huwelijk getreden echt- genooten vlijen overtocht verzekert naar de standplaatsen harer respec tieve echtvrienden, zoolang duide de Regeering het niet ten kwade, dat Hare goede bedoeling verdacht worde, het karakter te dragen van bevoorrechting. De pasgehuwde echtgenoote, die te Soerabaya, Makassar of Pa dan g woont, mag zelve hare reiskosten betalen, om zich bij haren echtgenoot te vervoegen, terwijl de Hollandsche schoonen niet zoo diep in hare beurzen behoeven te tasten voor de reis naar haren Luitenant of Controleur. Een oud-Hollandsch spreekwoord zegt: „gelijkemonnikken, gelijke kappen Laat ons hopen, dat het door ons geschrevene in overweging zal worden genomen; dat het Legerbestuur alsdan de Indische Regeei ing bereid moge vinden, Ilare medewerkiug te verleenen, om de kleine onbillijkheden, die wij aanstipten, te doen opheffen. Mocht het Legerbestuur tevens een stap verder willen gaan, en voorstellen indienen, om den officier, ook bij overplaatsing in In dié (dus niet alleen bij overtocht naar en van Nederlan d), vrijen over tocht te bezorgen voor zijne gewettigde natuurlijke kinderen dan zal eene billijke, eene goede daad verricht wordendan zal het 't geheele Leger aan zich verplichten en dan zal schrijver dezer regelen ruim schoots beloond zijn voor den arbeid aan dit opstel. Mati Panari. Onderofficieren en minderen bekomen steeds vrijen overtocht en te land reizende, ook koelies voor hunne vrouwen en kinderen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 449