MILITAIR ONDERWIJS IN NEDERLAND EN IN NEDERLANDSCH-INDIË. {Vervolg. Zie Aflevering No. 3). J lP ^OO^OOO II- Regimentscursussen en Voorbereidende Scholen in Nederland. (1) Voorbereidende Cursussen in Indië. (2) In Nederland is bij den staf van elk regiment Infanterie en bij het Instructie-Bataillon een cursus gevestigd, waartoe alleen onderofficieren worden toegelaten. Het getal leerlingen is onbepaald, met uitzondering van het Instr-Bat., waar het ten hoogste 25 mag bedragen. Het onder wijs aan eiken regimentscursus wordt gegeven door 2 luitenants, die elk eene jaarlijksehe toelage van f 200 genieten. Blijkt het onderwijs in enkele vakken bezwaren te hebben, dan kan dit met machtiging van den Minister van Oorlog worden opgedragen aan burgerleeraren, in de stand plaats van den cursus. (3) De cursussen hebben slechts één studiejaar, loopende van October tot Augustus. Er wordt onderwijs gegeven in stel- en meetkunst, Nederl. en Fransche talen, geschiedenis, aardrijkskunde en dienst- en exercitiereglementen. Om tot den cursus te worden toegelaten moet de aspirant examen af leggen in de vakken, waarin hij op de Voorbereidende School onderwijs heeft ontvangen. In het geheel zijn er dus 10 cursussen, elk met twee luitenants-instruc teurs, voor het onderwijs in zeven examenvakken aan e'e'ne klasse. Het gezamenlijk aantal leerlingen is moeilijk te begrooten; wel is de gemiddelde jaarlijksehe productie af te leiden uit het aantal leerlingen van de beide hoofdcursussen. In het hoogste studiejaar dier inrichtin gen zijn thans 59 en in het laagste 63 leerlingengemiddeld levert dus (1) Recueil Militair 1880, 1,173. (2) Indisch Staatsblad N°. 176 van 1882. (3) Aan de burgerleeraren worden bij voorkeur de letterkundige vakken en bij hoofdcursussen de natuurkunde opgedragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 454