445 - Bij de Algemeene Order N°. 110 van 1872, sub III, werd dit onderwijs opnieuw geregeld en verplichtend gesteld voor alle onderofficieren en korporaals, die „boven de formatie" waren geplaatst alsmede voor de .Volontairs, dingende naar den rang van officier." De cursussen werden gehouden bij de staven der veldbataljons, bij het regiment Cavalerie en bij het korps Mineurs en Sappeurs. Het onderwijs werd gegeven door één luitenant en moest minstens gedurende 15 uren per week gehouden worden. De boeken en de verlichting der leerzalen gedurende de avond lessen moesten door de leerlingen zeiven worden bekostigd. De verdeeling der leerlingen in klassen werd overgelaten aan den korpscommandant. Het aantal militairen, dat boven de formatie van het vaste kader mocht worden geplaatst, werd bij Gouvernementsbesluit van 7 Mei 1873, N°. 65, bepaald op bij de Infanterie 70 sergeanten en 10 korporaals, bij de Cavalerie 8 wachtmeesters en 2 brigadiers, bij de Genie 8 sergeanten en 2 korporaals dus te zamen 100 onderofficieren en korporaals. In het jaar 1875 werd eene belangrijke wijziging van dit voorbereidend wetenschappelijk onderwijs ingevoerd (Alg. Order N°. 68 van 1875.) De cursussen bij de veldbataljons werden opgeheven. Voor de Infan terie werden vier cursussen geopend, namelijk te Me es ter-C or nel is, Willem I, Soerabaya en P ad an g-P and j an g. Aan het hoofd van eiken cursus stond de kapitein van den staf van het bataljon, waarbij de cursus was ingedeeld. (Later zijn hiervoor de vier depotbataljons aangewezen.) Behalve door den kapitein, werd onderwijs gegeven door twee luitenants; deze officieren waren vrijgesteld van korps en garnizoensdiensten. Elke curus was ingedeeld in twee klassenvoor iedere klasse was een programma van studiën vastgesteld. Voor schoolbehoeften en verlichting der lokalen waren gelden toegestaan, die gevonden werden uit de school fondsen der zich te velde bevindende korpsen. Eindelijk werd bij de Algemeene Order N°. 49 van 1878 dit voorberei dend onderwijs opnieuw geregeld en voor de Infanterie beperkt tot twee inrichtingen, namelijk één cursus bij het le Depotbataljon te Mees ter-C orne lis en één bij het 2e Depotbataljon te Willem I. De cursussen voor de Cavalerie en de Genie bleven bestaan. Het onderwijs bij eiken cursus was opgedragen aan één kapitein, direc teur, en twee luitenants. De aanneming van nieuwe leerlingen zou voort-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 456