DE STAAT VAN OORLOG EN BELEG IN INDIË. {Vervolg. Zie afl. No. 12, jaargang 1881). VI. In IV beloofden wij, na te gaan, hoedanig het krijgsrecht in Pruisen geregeld is. Wij hebben dit tot dusverre nagelaten en zijn in V overgegaan tot het leveren der algemeene beschouwingen over de codificatie van dat recht voor Nederlandscli-Indië. Thans willen de aangeven, hoe die codificatie naar onze meening behoort te ge schieden, meenen we, na de in V bekend gemaakte, beschouwingen van BlantschU over het krijgsrecht, voor Indiê niet beter te kunnen doen dan de concept-bepalingen voor den staat van oorlog en van beleg aldaar zooveel doenlijk op de o. i. nieuwste, d. z. Duitsche bepalingen te baseeren. Beginnen wij dus met die bepalingen hier alweder voor het gemak van hen, die later over dit onderwerp eene studie willen leveren of advies moeten uitbrengen textueel over te nemen Zwijgt onze Grondwet (die voor Indiè niet toepasselijk is, tenzij, zulks uitdrukkelijk verklaard wordt) over den staat van oorlog en de belegstelling; art. 68 der „Deutsche Reichsverfassung" luidt: „Der Kaiser kann, wenn die öffentliche Sicherheit in dem Bundesgebiete bedroht ist, einen jeden Theil desselben in Kriegszustand erklaren. Bis zum Erlasz eines die Voraussetzungen, die Form der Verkündiging und die Wirkungen einer solchen Erklarung regelnden Reichsgesetzes gelten dafür die Vorschriften des Preuszischen Gesetzes vom 4 Juni 1851 Zie „Preuszische Ge9etz-Sammlung für 1851" (Staatsblad) S. 451, ff. alsmede „Die Militair-Gesetze des Deutschen Reichs mit Erlauterungen, herausgegeben auf Yeranlassung des Königlicli Preuszischen Kriegs-Ministeriums," 1. Lieferung (ab- geschlossen am 31 Dezember 1875). Geschichtlicher Ueberblick Reichsverfassung. Berlin 1876, Mittler und Sohn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 45