454 Het recht van „fiat executie", alsmede dat van gratie, zelfs bij eene ter dood veroordeeling in vredestijd, berust bij don Militairen territorialon commandant (waarvan er 16 bij het leger aanwezig zijn), die dat recht nog delegeeren kan op zijne onderhebbende brigadegeneraals. De samenstelling van krijgsraden is drieërlei. "Voor onderofficieren en soldaten uit: 1 hoofdofficier, president, 1 kapitein, 1 eerste luitenant, 1 tweede luitenant, 1 sergeant-majoor, 1 Gefreite en 1 soldaat. Voor subalterne officieren uit: 1 hoofdofficier, president, 2 kapiteins, 2 eerste luitenants en 2 tweede luitenants (zoodat dus een kapitein eventueel door 4 luitenants, die de meerderheid- vormen, veroordeeld wordt); en voor hoofdofficieren uit: 1 hoofdofficier, president, van 1 rang hooger dan de beklaagde, 2 hoofdofficieren van gelijken rang, 2 kapiteins, terwijl de 2 overblijvende plaatsen door officieren worden ingenomen, die een hoogeren rang dan dien van luitenant moeten hebben. Dc auditeur-militair is luitenant of kapitein. Zoodra het vonnis ge veld is, begeven zich twee officieren-leden naar den generaal, wiens ratificatie noodig is, wil het vonnis executoir worden, en wacht middeler wijl de krijgsraad in volle zitting de terugkomst dezer Heeren af, om daarna tot de uitspraak van het vonnis over te gaan. Frankrijk. Is de beklaagde onderofficier of soldaat, dan nemen in den krijgsraad zitting Wij verwijzen naar blz. 148 van liet in 1876 verschenen werk van Amédée Le Faure, getiteld: „Les lois militaires de la France, comparées avec les legislations étrangères", welke verwijzing wij niet achterwege durven laten, omdat het ongelooflijk klinkt, als zoude, in tijd van vrede, een generaal het recht over leven on dood be zitten ten aanzien van door eenen krijgsraad ter dood veroordeelden militair.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 465